Liga 3-a / “Black friday” pentru FC Zalău

FC Zalău rămâne pe loc de play-out, după eşecul înregistrat în faţa Sănătăţii Cluj. Foto / Magazin Sălăjean.ro

FC Zalău a fost „virusată” vineri la Cluj Napoca, unde a pierdut la scor, 1-4, în faţa Sănătăţii Cluj, în cea de a doua etapă a returului seriei a V-a, din Liga a 3-a.

După victoria din etapa trecută de pe teren propriu cu CS Ineu, zălăuanii au capotat la Sănătatea Cluj, formaţie pe care în tur au învins-o la scor de neprezentare.

Chiar dacă a început mai bine, FC Zalău s-a văzut condusă pe tabelă după reuşita lui Alexandru Luca din minutul 33. Cinci minute mai târziu “viruşii verzi” vor mai lovi o data prin Sergiu Şoş însă formaţia pregătită de Vasile Jula şi Cristian Oros va avea o tresărire de orgoliu şi va reduce din handicap prin reuşita lui Daniel Supuran din minutul 44.

Dacă în prima repriză zălăuanii au avut un start mai bun rolurile se vor inversa în mitanul secund când gazdele reuşesc să-şi majoreze avantajul în minutul 54, ducând scorul la 3 – 1, prin Cristian Nicula. Tot Sănătatea este echipa care mai înscrie o dată, în minutul 72, prin Alexandru Gaşpar, stabilind scorul final.

După înfrângerea de la Cluj, FC Zalău rămâne cu 15 punct în clasament şi urmează să primească vizita Şoimilor din Pâncota în etapa viitoare, programată vineri, 23 noiembrie iar Sănătatea urcă în clasament până pe locul opt cu acelaşi punctaj ca şi zălăuanii dar cu golaveraj mai slab.

Sănătatea Cluj: Andrei Biliga – Dumitru Bucur, Sergiu Şoş, Lucian Perde, Paul Şimon (min. 62, Claudiu Sărmăşan), Boska Arnold, Kis Ksaba (min. 71, Kelemen Andraş), Alexandru Luca, Dumitru Hargoş, Alexandru Gaşpar, Cristian Nicula (min. 71, Alin Albu). Antrenor: Marius Semeniuc

FC Zalău: Cristian Man – Vlad Lung, Cosmin Cosma, Mihai Bode, Gabriel Ţiriac, Andrei Ghiuruţan (min. 45, Codruţ Ardelean), Mihai Cherecheş (min. 79, Alexandru Pop), Raul Stanciu, Daniel Supuran, Cosmin Sabou, Victor Dobrescu. Antrenori: Vasile Jula şi Cristian Oros