Liga 1/ “U” Cluj a zdrobit Ceahlăul

Justin Mengolo (la minge) este primul stranier care înscrie trei goluri într-un meci de Liga 1 sub culorile lui “U” Cluj / Foto Dan Bodea

“U” Cluj a obţinut, sâmbătă, o victorie la scor de tenis, 6-0 la Ceahlăul Piatra Neamţ, acesta fiind cel mai categoric succes “afară” în cele 55 de sezoane ale “studenţilor” petrecute în Liga 1. “Şepcile roşii” au încheiat, astfel, “en fanfare” sezonul de toamnă al campionatului 2014/2015. După calificarea în semifinalele Cupei României (victorie cu 1-0, reuşită miercuri seara, cu Pandurii Târgu Jiu), “universitarii” au învins, după numai trei zile, cu 6-0 pe Ceahlăul, chiar la Piatra Neamţ, pe un teren unde “U” nu a câştigat niciodată în Liga 1!

Victoria cu 6-0 de la Piatra Neamţ este cea mai netă obţinută de “U” Cluj în deplasare, în toate cele 55 de sezoane (inclusiv acesta) jucate de “Şepcile roşii” în prima ligă de fotbal a României, fie că se numea Divizia A sau Liga 1 cum se numeşte acum. Nu este însă primul succes la un asemenea scor, “studenţii” clujeni având alte 9 victorii la şase goluri diferenţă în istoria primului eşalon fotbalistic al ţării.

Ultima a fost tot un 6-0 cu CSM Suceava, la Cluj, în sezonul 1987/1988. Cele mai categorice victorii reuşite de “U” Cluj în Divizia A rămân 7-0 cu Braşovia Braşov (în campionatul 1933/1934) şi un alt 7-0 cu FC Craiova (în sezonul 1946/1947). “Setul de tenis” de sub Pietricica nu a fost singura premieră pentru cei de la “U” Cluj.

Autor a trei goluri (în minutele 45, 45+3 şi 60), camerunezul Justin Mengolo a intrat în istoria clubului ca primul stranier autor a unei “triple” în acelaşi meci. Ultimul jucător al lui “U” care a reuşise o asemenea performanţă a fost Adrian Cristea, trei goluri marcate în victoria, scor 5-2 cu Gaz Metan, la Mediaş, în campionatul 2011/2012.