Le-au umplut coșul

Olimpia CSU Brașov a învins-o pe Universitatea Cluj cu scorul de 86-70 (23-16, 22-15, 22-25, 19-14), joi, pe teren propriu, într-o primă partidă din finala mică a Ligii Naționale de Baschet Feminin (LNBF). Controlată autoritar de echipa gazdă partida a avut, totuși, două reprize distincte. Prima s-a derulat într-o singură direcție, spre panoul clujencelor, scorurile celor două sferturi fiind elocvente în acest sens (23-16 și 22-15). La pauza mare CSU Brașov conducea deja cu 45-31, iar cele 14 puncte avans au fost o piatră prea grea pentru elevele lui Dragan Petricevic.

Repriza a doua a început cu un sfert trei foarte bun pentru clujence, acestea reușind să recupereze trei puncte (22-25) din ecartul oricum dureros de mare al Olimpiei. A fost doar un foc de paie care le-a întărâtat pe jucătoarele gazdă. Astfel, sfertul al patrulea, cel mai sărac în puncte și spectacol, a fost adjudecat că brașovence (19-14), care vor evolua, duminică, la Cluj-Napoca, în meciul doi al întâlnirii. În LNBF finala mică se joacă după sistemul cel mai bun din trei partide.