La 20 de secunde de calificare. ”U” Cluj a fost eliminată din Cupa României

Echipa feminină de handbal a CS Universitatea Cluj a pierdut meciul din sferturile Cupei României, scor 30-32, cu Măgura Cisnădie, ratând astfel, calificarea în turneul Final Four al competiției. La Cisnădie, și-au depășit cu mult condiția și au evoluat curajos în primele 30 de minute. Fetele lui Alin Bondar au intrat la cabine în avantaj, scor 13-15, și au continuat să fie la cârma jocului și în prima jumătate a reprizei a doua. Apoi gazdele au preluat inițiativa, dar nu au reușit să se desprindă.

Astfel, finalul întâlnirii a fost dramatic. Clujencele au preluat conducerea (27-28), când mai erau doar 20 de secunde din meci. Pe ultimul atac gazdele au obținut o aruncare de la 7 metri, pe care Boljevic a transformat-o trimițând meciul la loteria aruncărilor de la 7 metri. Handbalistele de la Măgura au transformat toate cele patru aruncări pe care le-au efectuat, spre deosebire de ”U” care a marcat prin Ani-Senocico și Corkovic, în vreme ce Petruș și Moroianu au ratat. Universitatea va lupta în continuare pentru salvarea de la retrogradare, în Liga Națională, unde ocupă locul 12 loc de baraj), cu doar 9 puncte.