Judoka Monica Ungureanu, cea mai bună sportivă a CS “U” Cluj în 2017

Monica Ungureanu/ Foto Dan Bodea

Conform tradiției ultimului deceniu, la CS Universitatea Cluj s-a întocmit și în acest an topul celor mai buni sportivi ai clubului. Au punctat sportivi de la 13 din cele 17 secții care se regăsesc pe pagina principală a site-ului oficial al clubului, u-cluj.ro. Nu au punctat în topul CS “U” pe acest an sportivi de la haltere, tenis și schi fond.

Conform așteptărilor, pe primul loc s-a clasat Monica Ungureanu, medaliată cu bronz la Campionatele Europene de judo pentru seniori, categoria 48 de kg, competiție care a avut loc la Varșovia, în luna aprilie 2017, urmată de atleta Camelia Gal, componentă a ștafetei României de 4×400 metri, medaliată cu bronz la Campionatele Mondiale Universitare de la Taipei, din vara acestui an. De remarcat, că ștafeta României a fost alcătuită numai din atlete originare din Cluj, Camelia Gal, Sanda Belgyan, Ana Maria Nesteriuc și Bianca Răzor, o premieră în istoria atletismului clujean.

Pe locul 3 în topul CS Universitatea Cluj s-a clasat tânăra înotătoare Ana Iulia Dascăl, medaliată cu bronz în cursa de 100 metri liber la Festivalul Olimpic al Tineretului European, competiție ce a avut loc în luna iulie a.c., la Gyor (Ungaria).

Pe baza punctajului acordat de antrenorii secțiilor CS “U” Cluj, clasamentul sportivilor pe anul 2017 este următorul: