Judo / Trei din primul tur

Clujul a fost reprezentat de trei sportive la primul Grand Prix de judo al anului, care s-a desfăşurat la finalul acestei săptămâni la Dusseldorf, în Germania. Monica Ungureanu s-a aliniat la startul întrecerii din limitele categoriei 48 kg., iar Corina Căprioriu șiLoredana Ohâi au concurat la 57 kg. Toate cele trei sportive pregătite de Florin Bercean s-au văzut învinse încă din primul meci, fiecare la categoria ei de greutate.

În schimb, Andreea Chițu a câștigat medalia de bronzla la categoria 52 kg. Chiţu, numărul 1 mondial la categoriei ei de greutate, a învins-o în primul meci pe Hela Ayari din Tunisia), după care, în sferturile de finală, s-a impus, înainte de limită, în fața sportivei Da Sol Park, din Coreea de Sud. În semifinala cu Priscilla Neto din Franța, Chițu a condus la un moment dat la puncte, dar adversara a reușit un atac prin care a punctat superior și a câștigat întâlnirea. În meciul pentru medalia de bronz, Andreea Chițu s-a întâlnit cu mongoleza Bundmaa Munkhbaatar, pe care a reuşit să o învingă obţinând astfel, medalia de bronz a întrecerii şi 120 puncte cu care își consolidează prima poziție în clasamentul mondial IJF.