Judo / Căprioriu, ultima speranţă pentru medalie

Sportivele Monica Ungureanu şi Loredana Ohâi au terminat în afar podiumului Grand Prix-ul de judo de la Jeju din Coreea de Sud, iar Corina Căprioriu, ultima clujeancă prezentă la competiţia asiatică, intră pe tatami, vineri, în limitele categoriei 63 de kilograme. La categoria 48  kg. Monica Ungureanu a învins-o în optimi pe Oh Yeunju (Coreea de Sud), iar apoi a pierdut în sferturi la kazaha Otgontsetseg Galbadrakh şi în recalificări la turcoaica Dilara Lokmanhekim.

Astfel, Ungureanu a încheiat întrecerea pe poziţia a 7-a. La 57 de kg. Şi Loredana Ohâi a terminat prematur competiţia fiind învinsă în optimi de Camila Minakawa din Israel. Vineri, Corina Căprioriu va lupta în primul tur al categoriei 63 kg, cu taiwaneza Huang Shih Han. Grand Prix-ul de la Jeju este ultimul al anului şi este dotat cu premii totale în valoare de 100.000 de euro.