Judo / Căprioriu, argint mondial la Astana

Corina Căprioriu a pierdut finala categoriei 57 de kg din cadrul Campionatelor Mondiale de judo de la Astana (Kazahstan), în faţa marii rivale, japoneza Kaori Matsumoto, cea care a învins-o şi în finala Jocurilor Olimpice 2012. Asiatica s-a impus prin waza-ari, obţinând astfel, medalia de aur. Clujeanca a adus a doua medalie pentru delegaţia României, după ce, marţi, Andreea Chiţua s-a clasat a doua în limitele categoriei 52 kg.

Cealaltă sportivă din Cluj, care a concurat la 57 kg, Loredana Ohâi, a fost eliminată în turul trei din grupa C a categoriei 57 de kilograme, la Campionatul Mondial de judo. Loredana Ohâi a trecut în primul tur de B de Sum Po Leung din Hong Kong, iar în turul secund de poloneza Arleta Podolak. În turul trei, Ohâi a fost învinsă de portugheza Telma Monteiro.