Încălzire pentru play-off

Echipa feminină de baschet Universitatea Cluj a făcut o demonstrație de forță în fața fostei campioane a țării, CSM Târgoviște, pe care a învins-o cu scorul de 88-54, într-un meci fi cadrul etapei a XXV-a a Ligii Naționale, faza 1-6 a campionatului. Studentele au început perfect întâlnirea și au atacat furibund panoul adversarelor. Primul sfert S-a încheiat cu scorul de 29-14, anticipând umilința pe care urmau să o sufere fetele de la Târgoviște. Un duel între două foste campioane nu avea cum să nu nască perioade de suspans, astfel că, parțialul al doilea a fost dominat clar de Greșelile ambelor combatante, dar și de o atitudine ceva mai bătăioasă a oaspetelor. Sfertul doi a fost cel mai sărac în realizări (7-12), adjudecat de CSM, ca o urmă de orgoliu ce le-a mai rămas dâmbovițencele. Însă, un foc de paie se stinge repede și la fel S-a întâmplat și în cazul echipei din Târgoviște. La revenirea pe parchet o singură echipă a mai contat, Universitatea Cluj. 24-15 și 28-13 au fost scorurile ultimelor diuă sferturi, care au încununat cea mai bună evoluție a fetelor lui Dragan Petricevic din acest sezon. Cu 17 puncte înscrise Mărie Naketia Swanier a fost cea mai bună marcatoare a Universității Cluj. Următorul meci al studentelor este programat, miercuri, în deplasare, la Phoenix Galați, iar la sfârșitul săptămânii viitoare, în Sala Sporturilor “Horia Demian” vine campioana în Exercițiu, Sepsi Sfântu Gheorghe.