Înc-o sută pentru semifinale

Echipa masculină de baschet U-BT Cluj s-a calificat en fanfare în semifinalele Ligii Naționale după încă o victorie, a treia consecutivă, în care au marcat peste 100 de puncte, scor 107-71, cu SCM Craiova. Vreme de 30 de minute clujenii au făcut spectacol. Au marcat din toate pozițiile, au recuperat permanent și au oprit cu agresivitate majoritatea atacurile gazdelor. Abia în sfertul patru alb-negrii au lăsat-o mai ușor, iar parțialul s-a încheiat cu scorul de 18-14 în favoarea ardelenilor.

”Sunt bucuros că ne-am atins obiectivul, acela de a încheia această serie într-un număr minim de meciuri. Scorul contează prea puțin, contează că am făcut ceea ce am plănuit să facem. Urmează o pauză de aproape două săptămâni pentru noi, ceea ce nu este foarte bine, însă așa este sistemul competițional, nu avem ce face. Ne întoarcem în sala de antrenament și vom pregăti seria semifinală!”, a declarat Mihai Silvășan, la capătul partidei. Maxim Pustozvonov a fost cel mai prolific marcator al U-BT, cu 21 de puncte reușite, o recuperare și o pasă decisivă.