Handbal/ România, locul cinci la mondiale

România a terminat pe locul 5 Campionatul Mondial de handbal tineret, din Danemarca

Echipa naţionala de handbal feminin tineret a României a terminat Campionatul Mondial pe poziția a cincea, după ce a învins în ultima partidă reprezentativa similară a Olandei, cu scorul de 31-26. Aceasta a fost a 5-a victorie obținută de românce în competiția din Danemraca, după cele din fața Portugaliei (31-22), a Slovaciei (31-22), a Franței (27-20) și Suediei (30-24). În total România a disputat șapte meciuri la mondiale, în celelalte partide tricolorele pierzând cu 22-31 cu Norvegia, respectiv 24-28 cu Rusia.

Turneul Final al Campionatului Mondial de tineret, ediția 2013, se va încheia în această seară cu finalele pentru medalii. În finala mică, pentru medalia de bronz, duelul se dă între echipa gazdă Danemarca şi Norvegia, iar în finala mare, pentru medalia de aur, se vor confrunta Rusia şi Ungaria. Trei echipe au obţinut calificarea automată la Campionatul Mondial de tineret de anul viitor – Danemarca, în calitate de deţinătoare a titlului, plus cele mai bine două clasate.