Handbal feminin / “U” Cluj, a doua victorie în play-out, 28-27 cu HCM Vâlcea

Florina Chintoan, cu 9 goluri înscrise, a fost cea mai bună marcatoare a clujencelor în meciul cu HCM Vâlcea / Foto: Dan Bodea

Dacă în urmă cu doi, trei ani, o întâlnire între echipele feminine de handbal din Cluj și Rm. Vâlcea era un derby demn de cupele europene – doar jucau campioana și viceampioana României – acum, urmașele lui Oltchim și “U” Jolidon, HCM Rm. Vâlcea și “U” Alexandrion Cluj, luptă pentru supraviețuirea în Liga Națională.

După un meci foarte disputat, “U” Cluj a reușit să se impună la limită, scor 28-27 (13-11), clujencele conducând, exceptând primele trei minute, tot timpul pe tabela de marcaj, cea mai mare diferență de scor, fiind de cinci goluri, 11-6 (minutul 19). Repriza a doua a fost mai echilibrată, în special în prima jumătate, când echipa din Vâlcea a “ținut aproape” de echipa gazdă, care însă pe final s-a desprins la patru goluri, 28-24 (minutul 58). Relaxarea “studentelor” și o tresărire de orgoliu a vâlcencelor, care au marcat de trei ori la rând, în ultimele două minute, a făcut ca scorul să fie mai strâns decât realitatea din teren.

Golurile echipei clujene, antrenate de tandemul Carmen Amariei – Rodica Petruș, au fost marcate de Florina Chintoan – 9 goluri, Laura Popa – 5, Magda Paraschiv – 5, Cristina Laslo – 3, Abigail Vălean 2, Roxana  Cîrjan – 2, Corina Biriș – 2, adică exact aceleași șapte marcatoare ca în primul meci din play-out, din victoria, scor 31-26, de la Slobozia. De la echipa din Vâlcea, cea mai bună marcatoare a fost Daria Ilina, cu 9 goluri.

Urmează două deplasări pentru “U” Cluj, una lungă, tocmai la malul mării, pentru meciul cu Neptun Constanța (programat în 7 mai), apoi una mai scurtă, la Tg. Mureș, cu codașa SC Mureș. Următorul meci la Cluj va avea loc în 14 mai, cu CSM Cetate Deva.