Fotbal / CFR Cluj, doar o remiză, scor 2-2, la Brașov

Sergiu Negruț (la balon) și Gregory Tade (foto, dreapta) au "semnat" cele două goluri ale CFR-ului în deplasarea de la Brașov / Foto: Dan Bodea

“Feroviarii” din Gruia au condus de două ori la Brașov, fiind egalați de fiecare dată de gazde, cărora, însă, punctul câștigat nu le este de prea mare folos. Echipa brașoveană avea mare nevoie de o victorie pentru a evada din zona retrogradării, însă un succes al “ceferiștilor” sub Tâmpa ar fi ajutat celelalte formații care se zbat pentru rămânerea în prima ligă, în special Gaz Metan, “U” Cluj sau Rapid.

Scorul a fost deschis relativ repede la Brașov, prin Sergiu Negruț (’13), care a reluat în plasă centrarea lui Camora. Acesta a fost prima reușită pentru Negruț după aproape un an, mai exact 10 luni, perioadă în care a trecut peste o gravă accidentare, precedenta sa realizare fiind în meciul din prima etapă a sezonului, când CFR-ul a învins cu 4-0 Ceahlăul Piatra Neamț.

Gazdele au egalat 12 minute mai târziu, dintr-o poziție suspectă de ofsaid, prin Marian Constantinescu (’25). Echipa din Gruia a preluat conducerea în partea a doua a reprizei secunde, prin Gregory Tade (’78), care a transformat un penalty, acordat după ce tot el a fost faultat în careu de Buga. Cu sabia deasupra capului, Brașovul nu a renunțat la luptă și efortul gazdelor a fost răsplătit de golul egalizator marcat de Bencun (’85).

Urmare a acestui rezultat, FC Brașov ocupă locul 12 cu 32 de puncte în clasamentul provizoriu, iar CFR Cluj, cu 24 puncte rămase după penalizare, a urcat pe 16, peste Ceahlăul, care are însă un joc mai puțin disputat.