Final de sezon regulat. De acum începe greul

Echipa feminină de baschet Universitatea Cluj a câștigat lejer ultimul meci al sezonului regulat, scor 77-65 cu CSM Satu Mure. Dacă tabela de scor a indicat o diferență de 12 puncte la finalul celor patru reprize, evoluția din teren a arătat, cel puțin în primele două sferturi, o atitudine combativă a sătmărencelor. Acestea au reușit să termine primul parțial la doar trei puncte în urma Universității (20-23), ba chiar au reușit un sfert doi foarte bun și, după 17-13, oaspetele intrau la cabine în avantaj de un punct (37-36).

La vestiare Draga Petricevic a știut exact ce trebuie să le spună fetelor lui, pentru ca soarta meciului să se definească încă după primele minute de la revenirea pe parchet. Universitarele nu au mai greșit, nu au mai lăsat spații libere și a câștigat ambele sferturi ale părții a doua de meci (24-14, respectiv 17-14). A fost ultimul meci din faza sezonului regulat, pe care clujencele îl vor termina pe locul patru, la cinci puncte în urma liderului Sepsi Sfântu Gheorghe. Pentru Universitatea urmează meciurile decisive, atât în campionat, cât și în Cupa României.