Europa League / Minunea de la Braga

Pandurii s-a calificat în grupele Europa League, după un retur de infarct pe terenul Bragăi.

Trupa lui Cristi Pustai a produs surpriza în Europa la prima participare în cupele europene. Gorjenii au reușit accederea în grupe, după ce s-au impus în manșa retur, în fața Bragăi, scor 2-0, în prelungirile partidei.

Oltenii și-au făcut viață ușoară încă din prima repriză. Buleică a deschis scorul în minutul 15, printr-o lovitură de cap. Nici defensiva românilor nu s-a lăsat mai prejos. Cu un Mingote în mare formă, gorjenii au rezistat eroic la ocaziile lui Ruben Micael și Eder și au dus meciul în prelungiri, unde au dat lovitura. De data aceasta, Ciucur a fost responsabil cu golul. Mijlocașul a punctat cu o execuție superbă: vole plasat la colțul lung (‘117)!

În tur, Braga s-a impus cu 1-0.

Pandurii își va afla astăzi adversarii din grupă, de la ora 13.30, când este programată tragerea la sorți. Formația gorjeană va disputa meciurile de acasă pe stadionul Cluj Arena.