Eșec pentru ”Tricolori” în fața Tunisiei

Echipa națională masculină de baschet a României a pierdut meciul doi disputat în fața primei reprezentative a Tunisiei, scor 71-79. La fel ca și prima întâlnire, câștigată de România cu 67-56, și această partidă s-a disputat în Sala Sporturilor ”Horia Demian” și a arătat carențele selecționatei lui Marcel Țenter. Încă din primele secunde ale confruntării echipa oaspete a preluat inițiativa și a câștigat fără niciun fel de probleme sfertul 1, scor 19-14. Cel de al doilea parțial a fost echilibrat și destul de spectaculos și s-a terminat cu scorul de 24-23, tot în favoarea Tunisiei, care a intrat la vestiare la adăpostul celor 6 puncte avantaj, scor 37-43.

Nici la revenirea pe parchet lucrurile nu s-au îmbunătățit pentru ”Tricolori” care s-au văzut dominați și fără idei de a contracara schemele de joc ale tunisienilor. Al treilea sfert s-a încheiat tot în avantajul echipei vizitatoare (21-17), doar în ultimul parțial elevii lui Țenter reușind să se impună și abia după ce echipa oaspete a renunțat să mai forțeze (17-15). Al doilea meci test în fața Tunisiei s-a terminat cu un eșec care ridică multe semne de întrebare referitoare la potențialul echipei României, cu mai puțin de o lună de zile până la startul Eurobasket2017.