Eșec la Cisnădie, ”U” rămâne la retrogradare

Echipa feminină de handbal Universitatea Cluj a pierdut primul meci din noul an, scor 24-32, la Cisnădie. Partida din cadrul etapei a 13, ultima a turului Ligii Naționale, a fost la discreția gazdelor, care au gestionat foarte bine o primă repriză aparent echilibrată. Cele două echipe au mers umăr la umăr până în jumătatea a doua a primului act, când gazdele au reușit să se desprindă pe tabela de marcaj și nu au mai cedat nicio clipă inițiativa.

La pauză gazdele aveau deja un avantaj de șase goluri (17-11) și au continuat să se distanțeze și în repriza a doua. Mai mult, pe finalul întâlnirii clujencele au cedat și fizic în fața oponentelor de la Magura, au înscris doar trei goluri în 10 minute și au terminat meciul la opt goluri în urma formației care anul acesta luptă pentru o clasare pe podiumul Ligii Naționale. După acest rezultat Măgura a urcat pe locul trei al clasamentului, în vreme ce Universitatea Cluj se situează pe poziția a 12-a, retrogradabilă. Mihaela Ani Senocico a fost principala marcatoare a „universitarelor”, cu opt reușite.