Eroare (nemțească) de sistem

România – Polonia 0-3. Ceea ce trebuia să se întâmple s-a întâmplat, așa cum ne stă bine nouă românilor, exact atunci când eram pe val.  Echipa națională de fotbal a României i-a distrat pe fani, sau nu, și ne-a readus cu picioarele pe pământ, pe noi, cei care analizăm statistici. În meciul patru din campania de calificare la Cupa Mondială “Tricolorii” au arătat cât de mic este fotbalul (și fotbaliștii), comparativ cu noțiunea de performanță. Nici nu a început bine meciul și axul central al apărării a cedat. Era abia minutul 11 când pătrunderea lui Grosicki a coincis cu deschiderea scorului pe Arena Națională. O fază de antrenament finalizată ca-n curtea școlii, care a lămurit dilema: de ce Chiricheș joaca la Napoli, doar când sunt suspendați colegii lui, de ce Grigore nu a prins lotul de 25 la o obscură echipă din Franța. Nici la 0-1 România nu a arătat mai mult respect pentru fotbal, în schimb a fost ținută la respect de polonezi. Zielinski în două rânduri și Blaszczykowski s-au arătat atât de periculos în careul nostru, încât fanii au cedat. Torțe, fumigene și petarde au ajuns pe suprafața de joc. Arbitrul a trimis echipele la cabine. Au trecut aproape 20 de minute din repriza a doua până să se consemneze prima ocazie de gol. Linetty a luftat și, pentru moment, scorul a rămas nemodificat. În minutul 67 a venit și primul șut periculos spre poarta polonezilor. Florin Andone a tras la colțul scurt însă, Fabianski a respins în corner. Zielinski și Grosicki au prefațat finalul de meci en fanfare al plavilor. Robert Levandovski, un “rebut” oferit cândva Ligii 1, a dublat avantajul Poloniei, în minutul 83 și a mai înscris odată în minutul 90+1, de la punctul cu var, după ce tot el obținuse penalty-ul. În celelalte meciuri din grupa E, din care face parte și România, Danemarca a trecut fără emoții de Kazahstan (4-1), iar Armenia a învins Muntenegru cu 3-2, după ce a fost condusă cu 2-0. Cu 5 puncte acumulate România ocupa locul patru în clasament, după Polonia, Muntenegru și Danemarca.