Drăgulescu și Downie, vedetele europenelor de la Cluj

Campionatele Europene de Gimnastică Artistică de la Sala Polivalentă Cluj-Napoca se apropie de sfârșit. Duminică se vor disputa ultimele finale pe aparate, iar emoțiile românilor vor crește la cote maxime atunci când la bârnă, respectiv la sărituri vor intra în concurs Cătălina Ponor și Larisa Iordache, plus deja campionul continental Marian Drăgulescu. De altfel, sportivul român și britanica Ellisa Downie (triplă medaliată la europenele de la Cluj), sunt și vedetele celei mai importante competiții sportive găzduită de Cluj-Napoca.

Rezultatele finalelor din competiția feminină:

INDIVIDUAL COMPUS
1. Ellisa Downie (Marea Britanie)
2. Zsofia Kovacs (Ungaria)
3. Melanie De Jesus Dos Santos

Sportiva clujeană Ioana Crişan, aflată la prima competiţie rezervată senioarelor, a încheiat concursul pe locul 18, cu un total de 51,032 puncte. Crişan a fost notată de arbitri la cele patru aparate după cum urmează: sol – 13,100 puncte, sărituri – 13,336 puncte, paralele – 13,000 puncte şi bârnă – 11,566 puncte. Cea de-a doua reprezentantă a României la individual compus, Olivia Cîmpian, s-a clasat pe poziţia a 23-a, cu un total de 50,106 puncte.