Două triumfuri în Cupa României

Scrimeii Clubului Sportiv Universitatea au adus de două ori Cupa României la Cluj . Marţi, în întrcecerea pe echipe, floretiştii clujeni, Edgar Balogh, Radu Dărăban, Bogdan Dascălu și Gerard Tuzhany s-a impus în toate cele trei meciuri, 45-40 cu CSU Poli I Timișoara, 45-25 cu Steaua și 45-13 cu CSU Poli II Timișoara şi au cucerit în premieră Cupa României pe echipe. Precedentele două ediţii au fost câştigate de CSU Poli Timișoara, conform site-ului oficial al Federaţiei Române de Scrimă.

Luni, scrimerul Universității Cluj, Radu Dărăban, a cucerit pentru a patra oară consecutiv trofeul Cupei României la floretă masculin individual. În proba individuală la masculin au luat startul 16 sportivi de la CSS Ploiești, CSA Steaua București, Universitatea Cluj și CSU Poli Timișoara. Floretistul Radu Dărăban a câștigat trofeul după ce a dispus în finala mare de Iulian Teacă, de la CSU Poli Timișoara, scor 15-5. Podiumul a fost completat tot de un sportiv legitimat la CS ”U”, Bogdan Dascălu, care l-a învins în finala mică pe Silviu Roșu (CSA Steaua), scor 15-11.