Doi atleți din Kenya au triumfat în Maratonul Internațional Cluj

A noua ediție a Maratonului Internațional Cluj s-a desfășurat duminică și a fost câștigată de doi atleți din Kenya (atât la masculin, cât și în proba feminină). La startul întrecerii s-au aliniat peste 7.500 de alergători, din 37 de țări, conform organizatorilor. În proba masculină s-a impus Evans Kipngetich Tanui, kenyanul terminând cei 42 de kilometri și 195 de metri cu timpul de 2:24:19.68.

Pe următoarele trepte ale podiumului de premiere s-au situat românul Nicolae Balan, care a sosit la mai bine de 10 minute în urma câștigătorului, și moldoveanul Andrei Bogaci. În proba feminină cursa a fost mult mai disputată. Kenianca Emily Jemutai Cheruiyot a terminat întrecerea după 2h:49:13.70, cu doar un minut în fața româncei Nicoleta Ciortan care a trecut linia de sosire în 2h:50:44.58. Treapta a treia a podiumului a fost ocupată tot de o sportivă din România, Adela Paulina Baltoi înregistrată cu timpul de 3h:04:38.89.

Urmăriți mai jos o galerie foto realizată de Dan Bodea pe traseul Maratonului Internațional cluj