Departe de Cupa Mondială! România – Armenia 1-0

România a câștigat primul meci, pe teren propriu, din actuala campanie de calificare la Cupa Mondială din 2018. ”Tricolorii” s-au chinuit, s-au făcut iar de râs, au jucat ca o echipă de Liga a III-a ce luptă pentru evitarea retrogradării în ”județeană”, dar au înscris în minutul 90+1 și se mențin la patru lungimi în urma Muntenegrului, ocupanta poziției a doua a clasamentului grupei E, cu 13 puncte.

Maxim a marcat unicul gol al partidei, după ce tot el anulase golul lui Benzar. În prima repriză și Bogdan Andone a marcat, dar din poziție afară din joc. Armenia a a rămas în inferioritate numerică la 9 minute după pauză. ”Tricolorii” au beneficiat și de o lovitură de la 11 metri, dar Stancu nu a reușit să transforme.

Șansele de calificare, oricum pierdute undeva pe drumul spre Rusia, s-au diminuat și mai mult după ce Danemarca a călcat în picioare liderul grupei, Polonia (scor 4-0), iar viitoarea adversară a României, Muntenegru, s-a distrat cu Kazakhstan de care a trecut la scor de neprezentare (3-0). Următoarea etapă este programată luni, 4 septembrie, când România va evolua în deplasare cu Muntenegru.

Orice alt rezultat decât victoria îi scoate pe ”Tricolori” și matematic din calculele calificării.