Cupa României / ”U” Cluj a pierdut şi returul cu CSU Braşov

Baschetbalistele de la Universitatea Cluj au pierdut şi returul din faza I a Cupei României, scor 62-75, în faţa celor de la CSU Braşov. Înfrânte şi în meciul tur (72-86) clujencele au început meciul fără prea multe realizări, dar au reuşit să ţină scorul strâns în primul sfert pe care l-au cedat cu 15-20. În actul secund Marja Prlja a reuşit să reducă diferenţa la 19-20, dar oaspetele s-au regrupat rapid şi a intrat la cabine în avantaj, scor 43-32. Nici după pauză lucrurile nu s-au schimbat în bine pentru clujence.

Echipa oaspete a continuat să-şi exerseze schemele şi, chiar dacă jocul nu a mai avut un ritm ridicat, şi-au adjudecat şi sfertul al treilea (8-14). Cum calificarea era deja doar o problemă de timp, antrenorul celor de la CSU Braşov şi-a permis luxul de a experimenta în ultimul act, iar clujencele au profitat şi s-au impus cu 22-18. A fost însă, o palidă consolare pentru fetele cu Medvedj care au pierdut astfel, primele două meciuri oficiale ale noului sezon.