Cupa României / FINAL Ripensia – “U” Cluj 2 – 1.

Calcan are șanse mari să joace titular cu Ripensia / Foto: Dan Bodea

Universitatea Cluj a fost eliminată din Cupa României de Ripensia Timișoara, echipă care evoluează în liga a cincea. Bănățenii s-au calificat în optimi după ce s-au impus cu 2-1.
Ciobai a deschis scorul în minutul 13, după ce s-a trezit singur cu mingea la picior, în careul de 6 metri. Ripensia și-a dublat avantajul prin Anagor. Nigerianul a reușit o super-execuție: lob de la 40 de metri, direct în vinclu!

Ursu a marcat golul de onoare al “șepcilor” pe finalul primei reprize, printr-un șut plasat, din interiorul careului (’39).

Echipa de start a Universității Cluj: Niculescu – Cordoș, Neag, Mutu, Prescură – Lungu, Balde – Calcan, Dulap, Ursu – Lemnaru

Final de meci. Ripensia câștigă din nou în fața Universității Cluj.

Min 90+2 – Alin Mutu este avertizat și el

Min 90+1 – Intră Constândana, iese Boangheș

Min 90 – De la margine se arată 3 minute de prelungire

Min 90 – Bănățenii trimit peste poartă, din lovitură liberă

Min 89 – Neag primește galben

Min 84 – Rădulescu intervine miraculos la pătrunderea lui Ursu

Min 81 – Briciu aproape de un gol senzațional. Mijlocașul centrează cu efect de pe flancul stâng, Niculescu este depășit, dar mingea nu intră în poartă

Min 60 – Calcan execută lamentabil lovitura liberă

Min 59 – Petrișor vede cartonașul galben. Lovitură liberă pentru “U”, de la 17 metri

Min 56 – Petrișor se apără excelent, la o fază periculoasă a oaspeților

Min 51 – Corodș reia cu capul, portarul gazdelor reține fără probleme

Min 50 – Cartonaș galben pentru Anagor

Min 46 – Dublă schimbare la clujeni. Au ieșit Lungu și Lemnaru, au intrat Târnăcop și Dedu

A început repriza secundă

Pauză la Timișoara. Ripensia conduce cu 2-1, după primele 45 de minute.

Min 45 – Briciu reia spectaculos din foarfecă, Niculescu respinge cu greu de sub bară

Min 40 – Pășcăleanu trage puternic la colțul scurt, Niculescu boxează

Min 39 – GOL “U” Cluj. Înscrie Ursu, după o pasă a lui Calcan

Min 38 – Ocazie imensă pentru Ripensia. Adrian Popa este găsit liber la 16 metri, dar ratează complet execuția

Min 37 – Ursu ia o acțiune pe cont propriu, șutează în forță, dar mult pe lângă

Min 35 – Niculescu prinde șutul deviat al lui Pășcăleanu

Min 33 – Calcan este surprins în ofsaid

Min 21 – GOL Ripensia. Super-execuție  a lui Anagor. Nigerianul îl vede ieșit din poartă pe Niculescu și trimite un lob la vinclu, de la 40 de metri!