Cupa României / Calificarea se amână pentru retur, CFR – ”U” Cluj 0-0

"U" Cluj a dominat prima manşă a semifinalei cu CFR, dar tabela a rămas înţepenită la scorul de 0-0 / Foto: Dan Bodea

CFR Cluj a smuls un rezultat de egalitate în prima manşă a semifinalei Cupei României, scor 0-0, după ce a jucat mai bine de 80 de minute în inferioritate numerică. Fără niciun şut periculos la poartă, feroviarii au obţinut ce şi-au dorit, un meci nul, iar returul se va dipsuta la începutul lunii aprilie pe Cluj Arena. Ambele echipe s-au luptat admirabil, dar alb-negrii sau precipitat, CFR nu a contat şi calificarea pentru ultimul act al Cupei României s-a amânat pentru manşa secundă.

S-a intrat în minutele suplimentare (3) şi scorul este în continuare 0-0 între CFR şi “U” Cluj

Min. 83: Eugen Trică face şi el prima schimbare, Păun intră în locul georgianului Chanturia la CFR

Min. 81: Tinerii crescuţi de “U” Cluj, Calcan şi Kovacs combină spectaculos, dar Mincă intervine salvator pentru CFR

Min. 77: Puţine ocazii de poartă în repriza secundă, dar jocul rămâne în continuare dinamic

Min. 73: Adrian Falub efectuează ultima modificare. Gravenberch îi ia locul lui Morar care acuză dureri musculare

Min. 69: Calcan intră în locul lui Viveiros la Universitatea Cluj

Min. 61: Lemnaru este înlocuit cu Castillon, fostul golgheter al Universităţii a evoluat slab şi a culminat cu ratarea penalty-ului din minutul 9

Min 56: După două cornere consecutive ale CFR-ului, “U” Cluj a pornit pe contraatac, dar arbitrul asistent a semnalizat poziţie de offside la “U” şi faza se stinge

Min. 47: S-a reluat meciul dintre CFR şi “U” Cluj, la scorul de 0-0

Min. 46: După un minut adiţional arbitrul Robert Dumitru a pus capăt primei reprize. “U” Cluj a stăpânit jocul, a ratat şi un penalty, scorul rămâne însă, cel înregistrat la începutul partidei, 0-0.

Min. 41: “U” Cluj stăpâneşte jocul, de partea cealaltă Deac este cel mai faultat jucător de pe teren

Min. 27: Primul şut periculos spre poarta lui Veselovsky, mingea trece de puţin pe lângă poarta Universităţii

Min. 24: Ceppelini şutează periculos din lovitură liberă, mingea trece de puţin peste poarta lui Mincă

Min 22: Kovacs cade în careu, arbitrul Robert Dumitru nu mai acordă penalty pentru Universitatea

În istoria lor cele două formaţii au jucat fiecare câte 4 finale de Cupa României. “U” Cluj a câştigat una singură, în 1965, CFR are trei trofee câştigate în 2008, 2009 şi 2010

“U” Cluj are iniţiativa şi domină teritorial partida, în ciuda ratării lamentabile a lui Lemnaru de la punctul cu var. Eroul de moment al CFR-ului, portarul Cosmin Mincă, revine în lotul feroviarilor după ce a acceptat să i se reducă salariul

Min. 9: Lemnaru ratează lovitura de pedeapsă pentru “U”, scorul rămâne 0-0, CFR evoluează în inferioritate numerică

Min. 8: Ene primeşte cartonaş roşu pentru intervenţie în postură de ultim apărător la Lemnaru, penalty pentru Universitatea

Min. 7: Raul Costin semnează primul şut pe spaţiul porţii CFR-iste, Mincă a respins de sub transversală în corner. Lovitura de la colţul terenului rămâne fără rezultat pe tabela de marcaj.

Fluier de început de meci! Aproximativ 4.000 de spectatori asistă la derbiului de 95 de ani al României, dintre CFR și Universitatea Cluj. Acest meci este cel mai așteptat eveniment sportiv al Clujului din toate timpurile, iar de această dată se dispută în semifinalele Cupei României.

Întâlnirea prilejuiește și o confruntare între doi tehnicieni care în urmă cu opt ani, la ultima partide în Cupa României, dintre cele două echipe, se aflau pe teren. Este vorba despre Marius Șuller, acum secund la ”U”, respectiv Eugen Trică, pricipalul CFR-ului (foto).

Indiferent cine se va califica în finală, Clujul va avea o echipă în ultimul act. Iată echipele probabile cu care vor începe această dispută cei doi antrenor.

CFR Cluj: Mincă – Jakolis, Larie, Ene, Lopes – Muniru, Carp – Deac, Chanturia, Jazvic – Tade . Eugen Trică.

“U” CLUJ: Veselovsky – Jovanovic, Skvorc, Neag, Ciupe – Raul Costin, Kovacs – Viveiros, Ceppelini, Morar – Lemnaru . Antrenor: Adrian Falub.

Partida dintre CFR şi ”U” va începe la ora 21.30.