Costache a înscris în amicalul ”de lux”

Mijlocașul Valentin Costache, de la CFR Cluj, a marcat singurul gol al României în partida amicală disputată de ”Tricolorii mici” (naționala sub 21 de ani) în cadrul stagiului de pregătire de la Wolverhampton. România a pierdut cu 1-2 în fața reprezentativei similare a Angliei, în primul meci test din Regatul Unit. Gazdele au deschis repede scorul, în minutul 8, prin Grey. Apoi România a avut o serie de oportunități prin Florinel Coman (de două ori) și andrei Vlad, dar la vestiare s-a intrat la scorul de 1-0 pentru Anglia.

Repriza a doua s-a jucat pe contre și Clarke-Salter a dublat avantajul Angliei în minutul 72. Intrat în repriza a doua, mijlocașul CFR-ului, Valentin Costache a marcat în minutul 79 golul de onoare pentru tineretul României. Pentru naționala U21 mai urmează un meci amical, programat marți, 27 martie, pe același stadion, cu echipa U23 a clubului Wolverhampton (din liga a doua a Angliei). Următorul meci oficial al naționalei U21 a României este cel cu Portugalia, din septembrie.