CHAMPIONS LEAGUE / Olimpia Cluj – Liepajas 7-0. Spectacol total al clujencelor

Campioana României a făcut un pas mare spre calificarea în 16-mile Champions League, după ce a înregistrat al doilea succes consecutiv în grupa a II-a a celei mai importante competiții intercluburi. Clujencele au câștigat cu 7-0 în fața letonelor de la Liepajas Metalurgs. Elevele lui Mirel Albon au controlat ostilitățile pe teren pe toată durata partidei. Vătafu a deschis scorul cu șut la colțul lung (’20). Voicu a dublat avantajul după numai patru minute de joc, după ce a profitat de eroarea goalkeeper-ului advers care a stat scăpat balonul în față. A venit rândul Mariei Ficzay să-și treacă numele pe lista marcatoarelor. Căpitanul „olimpicelor” a punctat din 2 metri, în urma unei acțiuni superbe care a avut-o în prim plan pe Andreea Voicu (’27).

Formația clujeană nu a luat piciorul de pe accelerație nici în actul secund. Lunca a nimerit bara, mingea a ricoșat la Mara Bâtea, care a îndeplinit o simplă formalitate (’51). Lipsită de șansă la faza anterioară, Lunca nu a mai ratat ținta două minute mai târziu. Atacantul a reluat plasat din interiorul careului, fără speranțe pentru nefericita Rizko. Lunca și-a trecut în cont o nouă bară în minutul 79, dar a fost răzbunată de Voicu, care a înscris din 6 metri (’81).

Lunca a stabilit scorul final, după o cursă de 30 de metri (’89).

În ultimul meci din grupă, Olimpia va da piept cu Spartak Subotica, meci care va stabili configurația finală a grupei. Partida va avea loc marți, de la ora 18.00, pe Cluj Arena.

“Suntem într-o pasă proastă. Greșim și ratăm foarte mult, poate și din cauză că fetele joacă în fața propriului public și există o presiune în plus pe umerii lor. În meciul cu Spartak ne dorim să jucăm altceva. Într-adevăr, ele pornesc ca favorite, dar trebuie să ne demonstrăm valoarea, pentru că suntem o echipă mult mai tehnică și omogenă”, Mirel Albon

Spartak, primul loc în grupă

În primul meci al zilei, Spartak Subotica s-a impus categoric în fața lituaniencelor de la Gintra Universitetas. Pentru sârboaice au marcat căpitanul Violeta Slovic (’17, penalty), Milena Nikolic (’20, ’50, ’67) și Jelena Cubrilo (’52, ’85). Campioana Serbiei ocupă primul loc în grupă cu 6 puncte după două meciuri și are un golaveraj de 16 goluri marcate și niciunul primit!

[stextbox id=”alert” caption=”Echipele de start:”]

Olimpia: Părăluță – Giurgiu, Desmerean (’80 Prunean), Olar, Ficzay – Vătafu, Bortan, Iușan (’62 Corduneanu) – Bâtea, Voicu, Lunca; Rezerve: Ganea, Boandă, Gurz, Deac, Sandu

Liepajas: Rizko – Kadirova (’63 Jegorova), Proposina, Strautina, Rocane – Silova, Tamsona, Girdza, Tile – Fedotova, Sokolova (’46 Greijere); Rezerve: Cumika, Tjumina, Spage, Baumane

Arbitru: Anelyia Sinabova (Bulgaria); Asistenți: Ekaterina Marinova (Bulgaria), Brigitta Makkosne Petz (Ungaria)