Champions League / FINAL Steaua – FC Basel 1 – 1

Steaua își joacă viitorul în cupele europene contra lui Basel / Foto:

Steaua rămâne în cărțile pentru calificarea în primăvara europeană, după 1-1 cu FC Basel.

Elvețienii au deschis primii scorul, prin Diaz, după o greșeală a lui Latovlevici (’48). Campioana României a reușit egalarea abia spre finalul partidei. Adi Popa a centrat perfect pentru Tatu, iar brazilianul nu l-a iertat pe Sommer, care a avut mai multe intervenții salvatoare în timpul jocului (’88).

În celălalt meci al grupei E, Chelsea a câștigat pe terenul lui Schalke, scor 3-0.

Echipele de start:

Steaua: Tătăruşanu – Georgievski, Szukala, Gardoş, Latovlevici – Bourceanu, Pintilii – Popa, Stanciu, Tănase – Piovaccari; Rezerve: Niţă, Chipciu, Filip, Prepeliţă, Tatu, Varela, Kapetanos; Antrenor: Laurenţiu Reghecampf

FC Basel: Sommer – Voser, Schar, Ivanov, Safari – Diaz, Serey Die, F. Frei – Salah, Streller, Stocker; Rezerve: Vailati, Ajeti, Sauro, Delgado, Elneny, Xhaka, Sio; Antrenor: Murat Yakin

Arbitru: Matej Jug; Asistenţi: Matej Zunici, Roland Brandner

Final. Steaua și Basel termină la egalitate, scor 1-1.

Min 74 – Intră Elneny și iese Streller

Min 74 – Popa centrează în careu pentru Tatu, dar brazilianul reia mult peste poartă

Min 68 – Intră Xhaka, în locul lui Safari

Min 65 – Georgievski primește cartonașul galben

Min 64 – Filip trage năprasnic din afara careului, Sommer boxează

Min 60 – Stocker șutează din unghi, mingea trece puțin alături

Min 59 – Ultima schimbare la Steaua. Iese Pintilii și intră Filip

Min 58 – Ocazie uriașă a Stelei. Latovlevici întoarce un adversar în careu, dar trage defectuos

Min 56 – Tătărușanu reține șutul lui Die

Min 55 – Intră Tatu, în locul lui Stanciu

Min 48 –  GOL Basel! Latovlevici pasează greșit, Streller recuperează mingea, pasează pentru Diaz care înscrie cu o boltă peste Tătărușanu

Min 47 – Sommer reține din fața lui Kapetanos

Min 46 –  Schimbare la Steaua. A ieșit Piovaccari și a intrat Kapetanos

A început repriza secundă

Final de primă repriză. Steaua și FC Basel se află la egalitate după primele 45 de minute, scor 0-0.

Min 40 – Șutul deviat al lui Stocker nimerește bara transversală! Tătărușanu era bătut

Min 39 – Szukala reia cu capul, Sommer prinde balonul

Min 37 – Latovlevici trimite milimetric pe lângă poartă, din lovitură liberă lateral dreapta

Min 36 – Tănase șutează cu stângul la colțul scurt, Sommer respinge cu greu

Min 30 – Un-doi între Streller și Safari, ultimul reia în plasa laterală!

Min 27 – Tănase trimite la colțul scurt, Sommer reține fără probleme

Min 23 – Voser este avertizat și el

Min 20 – Stanciu trage în brațele lui Sommer din lovitură liberă

Min 20 – Galben pentru Schar

Min 19 – Liber în careu,   Salah e blocat la sacrificiu de Szukala. Ocazie mare pentru elvețieni