Ca-n curtea şcolii

Campioana României la baschet masculin a făcut „instrucţie” ca-n curtea şcolii cu rivala tradiţională, Dinamo Bucureşti. Trupa lui Mihai Silvăşan a defilat, la propriu, în disputa cu roş-albii, programată în Liga Naţională de Baschet Masculin, şi s-a impus cu un neverosimil 103-44(!). Meciul a fost fără istoric, clujenii adjudecându-şi primul sfert cu 23-13, după care a urmat un galop de sănătate în parţialul 2, încheiat cu scorul de 31-11 în favoarea alb-negrilor. Nici pauza mare nu a adus vreo schimbare pozitivă în atitudinea dinamoviştilor care au cedat metru cu metru şi au plecat capul încercând doar să limiteze proporţiile scorului. Al treilea interval de joc s-a terminat 26-12 pentru U-BT, pentru ca în ultima secvenţă să se înregistreze scorul de 23-8, tot în favoarea campioanei. A fost un meci în care numai cine nu a vrut nu şi-a trecut numele pe lista marcatorilor. În aceste condiţii Camil Berculescu a fost principalul marcator, cu 16 puncte, urmat de Rolland Torok cu 14 puncte. Alexandru Olah şi Justin Gray reuşind şi ei câte 11 puncte. U-BT este lider în Liga Naţională cu 6 puncte, maximum posibile.