Byasen Trondheim, umilită de vicecampioana României: HCM Baia Mare – Byasen: 24-12 (12-3)

HCM Baia Mare

Supriză de proporţii la turneul amical din Germania. În semifinalele Sparkassen Ladies Cup, HCM Baia Mare a trecut, cu scorul incredibil de 24-12 (12-3), de vicecampioana Norvegiei, Byasen Trondheim.
Potrivit site-ului oficial al competiţiei găzduite de localitatea Schmelz, meciul a fost unul echilibrat la început, până la scorul de 3-3, după care Paula Ungureanu a închis ermetic poarta băimărencelor, iar norvegiencele nu au mai reuşit să înscrie nici măcar un gol în primele 30 de minute.
În repriza a doua meciul a fost mai strâns, cu Byasen mai agresivă în apărare şi letală pe contraatac, dar băimărencele au ştiut să conserve avantajul de la pauză şi să se califice în finala turneului, acolo unde vor juca în compania nemţoaicelor de la Thüringer.