Bronz național pentru ”U”

Rugby-istele de la Universitatea Cluj au terminat sezonul pe locul trei, urmerază Cupa României / FOTO Dan Bodea

Echipa feminină de rugby în 7 Universitatea Cluj a obținut medaliile de bronz ale ediției 2013 în Campionatul Național. Performanța este una deosebită în condițiile în care echipa a fost înființată în urmă cu doi ani, iar la prima participare în campionat au terminat pe poziția secundă. Ultima etapa din acest sezon competițional a avut loc în weekend-ul trecut la Iași, pe terenul campioanei en-titre a României, Poli Iași.

„A fost un sezon greu pentru că am avut un lot schimbat față de anul trecut. Au venit multe jucătoare noi la echipă, fără experiență, lucru care s-a și văzut pe parcursul campionatului. Obiectivul de a fi pe podium a fost îndeplinit și le felicit pe fete, pentru dăruirea cu care au jucat”, a declarat antrenorul Universității, Sergiu Pop. Pentru ”studente” urmează participarea în Cupa României, competiție care se desfășoară pe parcursul a trei etape, prima dintre acestea fiind programată la Cluj-Napoca, în data de 12 octombrie.