Baschet / “U” Mobitelco, la un pas de dezastru la Ploieşti

Baciu a reuşit să marcheze doar 4 puncte în meciul pierdut de echipa sa, "U" BT Mobitelco (66-73) în deplasare la CSU Ploieşti / Foto: Dan Bodea

Cel mai aşteptat meci al ultimilor ani din campionatul intern de baschet masculin, CSU Ploieşti – “U” BT Mobitelco Cluj, s-a încheiat cu victoria prahovenilor, scor 73-66 însă, rezultatul final putea să fie dezastruos pentru clujeni, care au evoluat modest iar scorurile pe sferturi (12-13, 22-10, 27-15, 12-28) arată că elevii lui Dorin Pintea au făcut multe greşeli, atât pe faza ofensivă, cât şi în apărare.

Dacă în primul sfert ambele formaţii s-au anihilat reciproc, în cel de al doilea şi al treilea clujenii nu au mai putut opri iureşul prahovenilor care s-au impus de fiecare dată la 12 puncte punând stăpânire pe joc şi stabilind cu zece minute înainte de final câştigătoarea partidei.

În ultimul sfert “U” Mobitelco a dat senzaţia că poate să revină însă, s-a întâmplat acest lucru pe fondul unui joc mai puţin agresiv al gazdelor. Mihai Silvăşan a punctat de 17 ori şi şi-a trecut în cont şi 7 recuperări, iar Hargrove a pus pe tabelă alte 14 puncte, plus 4 recuperări şi 3 pase decisive în statistici. Cei doi alături de Kuburovic (11 puncte şi 3 pase decisive), au fost cei mai buni jucători ai grupării clujene.

De partea cealaltă Marshall şi Lee cu câte 15 puncte şi Mohammed cu 14, au fost principalii marcatori de la CSU. Gazdele acumulează după această victorie 19 puncte şi se menţin în fruntea Ligii Naţionale de Baschet Masculin. “U” Mobitelco are 18 puncte şi se situează pe locul 4 însă, au un meci în plus disputat.

“Ploieştiul are o serie de jucători foarte buni şi tehnici, care au reuşit să facă un meci foarte bun în această seară; în sfertul al treilea le-am permis să încerce de la trei puncte câteva aruncări necontetestate şi cred că aici s-a decis meciul. În sfertul al patrulea am încercat să revenim, însă nu am reuşit, a fost prea târziu”, a declarat Dorin Pintea, antrenorul clujenilor, recunoscând astfel superioritatea gazdelor.