Baschet/ O nouă victorie pentru CS Universitatea Cluj în Liga 1

Echipea de baschet masculin CS Universitatea Cluj, a ajuns la cea de-a doua victorie consecutivă din cadrul primei faze a Ligii 1 de Baschet, după ce, sâmbătă, a trecut de West Olympia Arad, scor 65-57, chiar pe terenul acestora.

Baschetbaliștii pregătiți de Carmin Popa s-au impus în primele trei sferturi, scor 16-13, 18-12, respectiv 19-16. Arădenii au izbutit să câștige doar ultimul sfert cu 16-11, însă, nu a fost de ajuns pentru a întoarce soarta partidei.

Cel mai bun om al Clujului a fost Marius Crăciun, care a pus 19 puncte pe tabelă. De asemenea, Nicolae Foalea a marcat 18 puncte și Octavian Crainic. Pentru Universitatea au mai jucat Pop, Tebieș, Pintea și Racovițan. Din tabăra celor de la Olympia, Țihoi a marcat 17, Mazilu 15, iar Bandula 11.

Etapa viitoare, baschetbaliștii de la Universitatea Cluj vor juca acasă cu Bega Timișoara, în timp ce arădenii vor juca împotriva celor de la For You Bistrița.