Au umplut plasa de goluri, la Bistriţa

Echipa feminină de handbal Universitatea Cluj a obţinut primul succes stagional, învingând cu scorul de 31-24, în deplasare, formaţia CSM Bistriţa. Rezultatul din etapa precedentă, 31-31 acasă cu Măgura Cisnădie, le-a motivat pe sportivele pregătite de Carmen Amariei şi Luminiţa Huţupan. Victoria categorică de la Bistriţa poate părea surprinzătoare, în condiţiile în care gazdele obţinuseră un rezultat excelent etapa trecută, când s-au impus la Craiova cu scorul de 25-22. Sheiko a marcat la foc automat (11 goluri), Laura Popa a contribuit şi ea cu 6 goluri, dar atitudinea universitarelor a fost factorul decisiv în triumful de la Bistriţa.

„U” a condus în permanenţă, dar gazdele au reuşit să limiteze proporţiile scorului, astfel că, la pauză tabela indica 10-13. Actul secund a fost o adevărată descătuşare de forţă a clujencelor, care s-au distanţat pe tabelă, cu fiecare minut. Universitatea Cluj a acumulat, astfel, 4 puncte după primele trei jocuri şi, deocamdată, se situaează pe locul 6 al clasamentului Ligii Naţionale. Etapa viitoare „U” va primi, duminică, 25 septembrie, vizita formaţiei CSM Slobozia. Meciul este programat de la ora 17.00 şi va fi găzduit de Sala Polivalentă Cluj-Napoca.