Atletism / Bianca Răzor a cucerit titlul balcanic

Bianca Răzor şi apărat la Istambul, titlul balcanic în proba de 400 metri plat şi aşteaptă mondialele indoor de la începutul lunii viitoare / FOTO: Dan Bodea

Atleta clujeană Bianca Răzor, campioană balcanică în 2013, s-a impus, cu timpul de 54 secunde şi 17 sutimi, în finala probei de 400 metri plat, adjudecându-şi un nou tilu, în cadrul ediţiei 2014 a acestei competiţii. Întrecerile s-au desfăşurat în arena Atakoy din Istanbul, iar la start au fost prezenţi sportivi din 15 ţări.

Alături de clujeanca Bianca Răzor au mai cucerit medalii de aur Mihaela Nunu, la 800 metri plat, fiind cronometrată cu timpul de 2 minute, 04 secunde şi 16 sutimi, Cristina Sandu, în proba de triplusalt, cu performanţa de 13, 27 metri şi Anca Heltne, la aruncarea greutăţii, în care s-a impus cu 18, 02 metri.

Alte trei medalii de argint au cucerit sportivii români în probele de aruncare a greutăţii masculin, prin Andrei Gag, care s-a clasat al doilea cu performanţa de 20, 17 metri, Alina Rotaru a terminat pe poziţia a II-a a clasamentului la săritură în lungime, cu 6, 45 metri, iar Ancuţa Bobocel a terminat a doua în cursa de 1.500 metri plat, cu timpul de 4’18’24/100.

Salba de medalii a atleţilor din ţara noastră a fost îmbogăţită de performanţele lui Ioan Zăizan, care a cucerit bronzul balcanic în proba de 1.500 metri plat şi Cristina Casandra, la 3.000 de metri plat.