Amical / Steaua a uitat să marcheze

Claudiu Keşeru a fost transferat la Steaua ca un mare atacant, dar deocamdată nu găseşte drumul spre gol

Campioana României la fotbal Steaua Bucureşti a pierdut al doilea amical din stagiul de pregătire din Spania, scor 0-1, în faţa elveţienilor de la FC Lucerna. Unicul gol al partidei a fost marcat de fostul internaţional din “ţara cantoanelor” Daniel Gygax, în minutul 86.

Nici în acest meci Steaua nu şi-a creat prea multe ocazii de gol, cel mai periculos jucător al roş-albaştrilor fiind Claudiu Keşeru, care ar fi putut deschide scorul în minutul 27. Şi de această dată Laurenţiu Reghecampf a rulat toţi jucătorii, în finalul partidei având trei juniori în primul 11.

Acesta este al doilea eşec pentru Steaua în cantonamentul din Spania, după 1-5 cu FC Nurnberg, în primul joc test. În cea de a doua partidă bucureştenii au remizat, scor 0-0, cu Werder Bremen. Următorul amical este programat, luni, 20 ianuarie, cu formaţia germană de ligă secundă Union Berlin.