Alex Păun a reușit o dublă în victoria CFR-ului

CFR Cluj a câștigat fără emoții cel de al doilea meci test din cantonamentul din Cipru, scor 4-1 cu maghiarii de la Mezokovesd-Zsory. În fața unui adversar net inferior, trupa lui Vasile Miriuță a condus ostilitățile din primul până în ultimul minut de joc. Vișiniii au deschis scorul prin Gomelt și nu au reușit să-și dubleze avantajul, după ce Omrany a ratat o lovitură de la 11 metri. Ciprian Deac a jucat și de această dată titular, dar pe o poziție nouă pentru el, aceea de coordonator.

De altfel, aceasta pare să fie nouă poziționare în sistemul tactic, pentru fostul internațional. Abia după pauză CFR a reușit să se desprindă decisiv și a făcut-o prin dubla lui Alex Păun și prin golul marcat de Neagu, de la 11 metri. Echipa maghiară a reușit să marcheze golul de onoare în ultimul minut al partidei. Cel de al treilea meci de verificare din Cipru va avea loc, marți după amiaza, în compania formației Arka Gdynia, proaspăt promovată în prima ligă a Poloniei.