Alex Lupișcă, aproape de podium la europenele de haltere

Sportivul Alexandru Lupișcă a încheiat pe poziția a patra întrecerea din limitele categoriei 81 kg din cadrul Campionatelor Europene de haltere pentru juniori (U20) și tineret (U23), care s-au desfășurat la sfârșitul săptămânii trecute la București.

Sportivul legitimat la CSM Cluj nu a ratat nicio încercare reușit să ridice 133 kg la stilul smuls și 169 kg la aruncat. Astfel, cu un total de 302 kg clujeanul s-a situat pe poziția a patra în clasamentul general. Performanța lui Alexandru Lupișcă este una deosebită cu atât mai mult cu cât sportivul de doar 21 de ani s-a aflat la prima participare într-o competiție internațională de anvergură.

România a încheiat Campionatele Europene de haltere pentru juniori și tineret cu un bilanț de 25 de medalii, 4 de aur, 11 de argint și 10 de bronz. România avea ca obiectiv câștigarea a 5-7 medalii la această competiție, care a fost criteriu de calificare la Jocurile Olimpice de la Tokyo din 2020.