A început Cupa Liceelor 2017

Luni dimineață, pe terenurile Bazei Sportive Napoca în cartierul Gheorgheni, a început ediția cu numărul 13 a Cupei Liceelor NeuronKid. Lovitura de start a fost dată tocmai de unul din proprietarii bazei Napoca, Mihai Drăgoescu, cel care e gazda competiției pentru al treilea an consecutiv. Cel mai interesant duel al zilei inaugurale a pus față în față liceele „Mihai Eminescu” și „Liceul cu Program Sportiv”. „LPS”, campioana en-titre și deținătoare a șase trofee Cupa Liceelor NeuronKid, a debutat în al doilea meci al zilei împotriva liceului „Mihai Eminescu”.

Întâlnirea a început spectaculos, iar echipa antrenată de Deian Bocereg (Mihai Eminescu) a deschis repede scorul, marcând primul gol după trei minute. Elevii profesorului Călin Tecoanță au egalat la mijlocul primei reprize, după care au preluat conducerea, terminând prima jumătate a meciului în avantaj, scor 3-1. Repriza secund a fost dominată de către cei de la Liceul cu Program Sportiv, jucătorii lui Tecoanță distanțându-se la 5 goluri diferență, scor final 6-1.