A doua la rând

Handbalistele de la Universitatea Cluj au obținut al doilea succes consecutiv în Liga Națională, scor 27-24, în fața formației AHCM Slobozia. În meciul disputat în cadrul etapei a XII-a, clujencele porneau cu șansa a doua, dar au reușit să reziste presiunii puse de echipa gazdă, în prima repriză, ba chiar au reușit să intre la vestiare la scorul de 17-17. Momentul cel mai delicat a fost la jumătatea primei reprize când clujencele nu au mai reușit să marcheze, gazdele distanțându-se la patru goluri pe tabelă. Fetele lui alin Bondar au știut să treacă peste acest moment.

Mihaela Senocico a dat semnalul revenirii, apoi au mai înscris pe rând Diana Puiu, Florina Chintoan și Sonia Vasiliu, iar scorul a devenit 12-12. Cum echilibrul s-a păstrat până la finalul primei părți, repriza a doua a început de la scorul de 17-17, cu o echipă vizitatoare mult mai incisivă. Raluca Petruș înscrie primul gol al părții a doua și a deschis drumul Universității spre cea de a treia victorie stagională. Portărița Alexandra Prodan a făcut un meci foarte bun și a contribuit decisiv la victoria clujencelor. După succesul de la Slobozia, ”U” a urcat până pe poziția a 11 a clasamentului.