Festival medieval la Sighetu Marmaţiei

În perioada 13 – 15 septembrie Primăria și Consiliul Local Sighetu Marmației organizează în centrul vechi al municipiului, a treia ediție a Festivalului Antic şi Medieval „Aeternus Maramorosiensis”. Printre numele importante ce vor urca pe scena festivalului se pot mentiona trupele Directia 5, Byron, Bere Gratis, Ad Hoc.

Vineri, 13 septembrie 2013

Ora 10.00 – Deschiderea Târgului tradiţional al Mierii de Albine. Târgul Meşterilor Meşteşugari – platoul Cinema Mara

Ora 12.00  – 15.30 Sesiunea de comunicări ştiinţificeTransilvania la cumpăna secolelor XVII – XVIII – Sala Transist a Primăriei

Ora 15.30 Deschiderea oficială a Festivalului Antic şi Medieval „Aeternus Maramorosiensis” Ediţia a III-a Pintea Viteazul– haiducul Maramureşului (Sala Transist a Primăriei)

Ora 13.00 – 15.00  Reglaje fine

Ora 16.00 Parada trupelor de reenactori invitate  la festival, deschisă de către Cimpoierii din Transilvania

Ora 16.30 – 20.00 Scena – reprezentaţii ale trupelor de reconstituire istorică

16.30 – 17.00 Virtus Antiqua (Cluj-Napoca)

17.05 – 17.40 Ţinutele Istoriei (Alba Iulia)

17.45 – 18.15 Lupii din Pustă (Oradea)

18.20 – 19.00 Ordinul Dragonului (Cluj-Napoca)

19.00 – 19.30 Ezűstsólyóm/ Silfr Haukr (Oradea)

19.30 – 19.55 Ordinul Cavalerilor Cetăţilor Bârsei (Braşov)

Ora 20.00 – 23.30  Scena – concerte

20.00 – 20.20  Let´s dance – dansuri de epocă (Sighetu Marmaţiei)

20.25 – 20.45  Ansamblul Wekant (Banatsko Novo Selo, Serbia)

20.50 – 21.20  Huniadi Cantores (Hunedoara)

21.25 – 21.45  Basement (Sighetu Marmaţiei)

21.45 – 22.15  Jokers (Braşov)

22.20 – 23.40  Ad-Hoc (Oradea) –  Dezmăţ, licori şi muzici medievale!

Ora 23.40 – 24.00  Spectacol pirotehnic: Hypnosis – Industrial Opera

Sâmbătă, 14 septembrie 2013

Ora 12.00 Vernisajul expoziţiei: Arme albe şi de foc din timpul lui Pintea Viteazul în colecţiile Muzeului Maramureşului – Muzeul Maramureşului Secţia de Istorie şi Arheologie

Ora 12.00 – 15.00 Reglaje fine

Ora 15.00 – 18.30 Scena – reprezentaţii ale trupelor de reconstituire istorică

15.00– 15.40  Virtus Antiqua (Cluj-Napoca)

15.45 – 16.10 Ţinutele Istoriei (Alba Iulia)

16.15 – 16.45  Lupii din Pustă (Oradea)

16.50 – 17.20 Ordinul Dragonului (Cluj-Napoca)

17.25 – 17.55 Ezűstsólyóm/ Silfr Haukr (Oradea)

18.00 – 18.30 Ordinul Cavalerilor Cetăţilor Bârsei (Braşov)

Ora 17.00 – 18.00 Concert de muzică clasică: prof. Szekely Ioan (clarinet) şi Boţac Cadmiel (pian) – Sala „George Enescu” Sighetu Marmaţiei

Ora 18.30 – 23.30 Scena – concerte

18.30 – 18.55 Mini Maxi Dance (Sighetu Marmaţiei)

19.00 – 19.30 Cimpoierii din Transilvania (Hunedoara)

19.35 – 20.00 Ansamblul Wekant (Banatsko Novo Selo, Serbia)

20.05 – 20.30 Nameless  (Sighetu Marmaţiei)

20.30 – 21.30 The Remakers (Cluj-Napoca)

21.30 – 22.30 Bloodprint (Cluj-Napoca)

22.30 – 23.30 Bere Gratis

Ora 23.30 – 24.00 Spectacol pirotehnic: Hypnosis (Braşov) – Notre-Dame

Duminică, 15 septembrie 2013

Ora 13.00 – 15.00 Reglaje fine

Ora 15.30 – 18.00 Scena – reprezentaţii ale trupelor de reconstituire istorică

15.30 – 16.00 Garda Romană de la Apulum (Alba Iulia)

16.00 – 16.30 Ordinul Dragonului (Cluj Napoca)

16.30 – 17.00 Ezűstsólyóm/ Silfr Haukr (Oradea)

17.00 – 17.30 Cavalerii Cetăţilor Bârsei (Braşov)

17.40 – 18.00 Reconstituire istorică – Interogatoriul lui Pintea Viteazul

Ora 18.00 – 23.30 Scena – concerte

18.00 – 18.45 Huniadi Cantores (Hunedoara)

18.45 – 19.25 Cimpoierii din Transilvania

19.30 – 20.10 Hybrid Symphony (Sighetu Marmaţiei)

20.15 – 21.10 Fragil Vida (Massa Finalese, Italia)

21.15 – 22.25 Byron (Bucureşti)

22.30 – 23.30 Direcţia 5

Ora 23.30  Foc de artificii

 


Publicitate

Postaţi un comentariu