Patru spectacole ale Teatrului Național din Cluj și două ale Teatrului Maghiar, selecționate la Festivalul Național de Teatru

Foto arhivă: Dan Bodea

Teatrul Național Cluj-Napoca va participa cu patru spectacole la Festivalul Național de Teatru de la București, ediția 2015: Apolodor după Gellu Naum, spectacol-concert de Ada Milea; Emigranţii de Sławomir Mrożek, regia Tudor Lucanu; Mein Kampf de George Tabori, regia Alexandru Dabija; UbuZdup!, adaptare de Gábor Tompa după „Ubu înlănţuit” şi alte texte de Alfred Jarry, regia Gábor Tompa. De asemenea, la FNT a fost selecționat și spectacolul Vizita bătrânei doamne de Friedrich Dürrenmatt, regia Gábor Tompa, decor Helmut Stürmer, costume Carmencita Brojboiu, a Teatrului Maghiar de Stat Cluj, precum și spectacolul #cântecdelebădă după A.P.Cehov, regia Ferenk Sinkó, decor Carmencita Brojboiu, costume Gyopár Bocskai. O altă selecție importantă a fost cea a spectacolului Vertij, scenariul şi regia Mihai Măniuţiu, scenografia Adrian Damian, a  Teatrului „Aureliu Manea” Turda.

Selecția oficială a spectacolelor a fost anunțată luni, 6 iulie,  de către criticul Marina Constantinescu, directorul artistic şi selecţionerul festivalului.

Festivalului Naţional de Teatru se află la cea de-a 25-a ediţie și se va desfăşura între 23 octombrie şi 1 noiembrie 2015, la Bucureşti. Evenimentul este organizat de UNITER, Ministerul Culturii, Primăria municipiului Bucureşti şi ARCUB.

Selecţia oficială a spectacolelor
(ordine alfabetică)

#cântecdelebădă după A.P.Cehov, regia Ferenk Sinkó, decor Carmencita Brojboiu, costume Gyopár Bocskai, Teatrul Maghiar de Stat Cluj

20 de ani în Siberia, monolog dramatic după cartea „20 de ani în Siberia. Amintiri din viaţă” de Aniţa Nandriş-Cudla, regia şi scenografia Sorin Misirianţu, Teatrul Naţional „I.L.Caragiale” din Bucureşti

Adunarea păsărilor de Farid Uddin Attar, scenariul (după o idee de Michaela Tonitza Iordache), regia şi scenografia Cristian Pepino, costume Cristina Pepino, Teatrul de animaţie Ţăndărică, Bucureşti

Ai mei erau super!, dramatizare colectivă (scenariu colectiv bazat pe întâmplări reale ale actorilor trupei), regia Cristian Ban, scenografia şi costumele Cristina Milea, Teatrul Clasic „Ioan Slavici” Arad

Aniversarea de Jeroen van den Berg, regia Traian Şoimu, scenografia Zsolt Fehervári, Teatrul Naţional „Mihai Eminescu” Timişoara

Apolodor după Gellu Naum, spectacol-concert de Ada Milea, scenografia Cristian Rusu, Teatrul Naţional Cluj-Napoca

BIZONI Fabula urbană #2 după Pau Miró, regia Radu Afrim, scenografia Dragoş Buhagiar, Teatrul Naţional „Radu Stanca” Sibiu

Butoiul cu pulbere de Dejan Dukovski, regia Felix Alexa, scenografia Andrada Chiriac, Teatrul Naţional „I.L.Caragiale” din Bucureşti

Casa cu pisici, textul şi regia Radu Iacoban, scenografia Mihaela Ularu, Teatrul Foarte Mic, Bucureşti

Cea mai puternică de August Strindberg, un spectacol-laborator condus de Antoaneta Cojocaru, scenografia Vladimir Turturică, Teatrul de Comedie, Bucureşti

Cerere în căsătorie de A.P.Cehov, regia Felix Alexa, scenografia Andrada Chiriac, Teatrul Dramatic „Fani Tardini” Galaţi

Coada de Israel Horovitz, regia Iarina Demian, scenografia Dana Istrate, Teatrul „Lucia Sturdza Bulandra”, Bucureşti

Conversaţie după înmormântare de Yasmina Reza, regia Alexandru Darie, scenografia Octavian Neculai, Teatrul „Lucia Sturdza Bulandra”, Bucureşti

Dinte pentru dinte după „Zeul carnagiului” de Yasmina Reza, regia Cristi Juncu, decor şi costume Cosmin Ardeleanu, Teatrul Naţional Târgu-Mureş, Compania „Liviu Rebreanu”

Electra după Eschil şi Euripide, adaptarea scenică de Benedek Zsolt, regia László Bocsárdi, decor József Bartha, costume Zsuzsanna Kiss, Teatrul German de Stat Timişoara

Emigranţii de Sławomir Mrożek, regia Tudor Lucanu, scenografia Cristian Rusu, Teatrul Naţional Cluj-Napoca

FEMEI / BĂRBAŢI de Willy Russell, regia Vlad Massaci, scenografia / sound / light / video Andu Dumitrescu, Teatrul „Anton Pann” Râmnicu-Vâlcea

Flori pentru Algernon după Daniel Keyes, un spectacol de Iulia Colan, Teatrul ACT Bucureşti

Iluzii de Ivan Vyrypaev, regia Bobi Pricop, scenografia Arh. Andreea Simona Negrilă, Teatrul Naţional „Marin Sorescu” Craiova

Imagine all the people după John Lennon, un spectacol de teatru-coregrafic de Gigi Căciuleanu, Opera Naţională Română din Iaşi

Karamazovii după F.M. Dostoievski, regia István Albu, decor Tenkei Tibor, costume Bocskai Gyopár, Teatrul Naţional Târgu-Mureş, Compania „Tompa Miklós”

Lecţia de Eugène Ionesco, regia Mihai Măniuţiu, decor Adrian Damian, costume Irina Moscu, Teatrul Naţional „Radu Stanca” Sibiu

Mein Kampf de George Tabori, regia Alexandru Dabija, scenografia Carmencita Brojboiu, Teatrul Naţional Cluj-Napoca

Mobilă şi durere de Teodor Mazilu, direcţia de scenă Victor Ioan Frunză, scenografia Adriana Grand, Centrul Cultural pentru UNESCO „Nicolae Bălcescu” Bucureşti

Moliendo café, un spectacol de improvizaţie, regia Silviu Purcărete, decor şi costume Dragoş Buhagiar, co-producţie Teatrul German de Stat Timişoara şi Teatrul Maghiar de Stat „Csiky Gergely” Timişoara

N(AUM) după Gellu Naum, regia Mariana Cămărăşan, scenografia Vladimir Turturică, un proiect al Teatrului UNTEATRU, preluat de Teatrul Metropolis, Bucureşti, cu sprijinul Fundaţiei „Gellu Naum”

Nathan Înţeleptul după Gotthold Ephraim Lessing, regia Armin Petras, scenografia Dragoş Buhagiar, co-producţie Teatrul Naţional „Radu Stanca” Sibiu şi Teatrul Naţional din Stuttgart

Omul cel bun din Seciuan de Bertolt Brecht, regia Andrei Şerban, scenografia Iuliana Vîlsan, Teatrul „Lucia Sturdza Bulandra”, Bucureşti

Opera cerşetorilor după textul omonim al lui John Gay, regia Kokan Mladenović, decor Marija Kalabić, costume Tatjana Radišić, Teatrul Maghiar de Stat „Csiky Gergely” Timişoara

Platonov după A.P.Cehov, regia Andreea Vulpe, scenografia Daniel Titza, Teatrul „Maria Filotti” Brăila

Spargerea după Răzvan Petrescu, textul şi regia Dragoş Alexandru Muşoiu, scenografia Arh. Andreea Simona Negrilă, Teatrul Naţional „Marin Sorescu” Craiova

Steaua fără nume de Mihail Sebastian, direcţia de scenă Victor Ioan Frunză, scenografia Adriana Grand, Centrul Cultural pentru UNESCO „Nicolae Bălcescu” Bucureşti

Terorism de Fraţii Presniakov, regia Felix Alexa, scenografia Andrada Chiriac, Teatrul Naţional „I.L.Caragiale” din Bucureşti

The History Boys. Poveşti cu parfum de liceu de Alan Bennett, regia şi scenografia Vlad Cristache, Teatrul Excelsior, Bucureşti

Tihna după texte de Attila Bartis, regia Radu Afrim, decor Adrian Damian, costume Erika Márton, Teatrul Naţional Târgu-Mureş, Compania „Tompa Miklós”

Trădare de Harold Pinter, regia Sânziana Stoican, scenografia Valentin Vârlan, Teatrul UNTEATRU, Bucureşti, Co-producători Primăria Sectorului 3 şi Centrul Cultural „Casa Artelor” sector 3

UbuZdup!, adaptare de Gábor Tompa după „Ubu înlănţuit” şi alte texte de Alfred Jarry, regia Gábor Tompa, scenografia Carmencita Brojboiu, Teatrul Naţional Cluj-Napoca

Variaţiuni pe modelul lui Kraepelin de Davide Carnevali, regia Alexandru Dabija, scenografia Dragoş Buhagiar, Teatrul Naţional „Vasile Alecsandri” Iaşi

Vertij, scenariul şi regia Mihai Măniuţiu, scenografia Adrian Damian, Teatrul „Aureliu Manea” Turda

Vestul singuratic de Martin McDonagh, regia Cristi Juncu, scenografia Carmencita Brojboiu, Teatrul „Nottara”, Bucureşti

Visul unei nopţi de vară de William Shakespeare, direcţia de scenă Victor Ioan Frunză, decor şi costume Adriana Grand, Teatrul Metropolis, Bucureşti

Viză de clown de Saviana Stănescu, regia Alexandru Mihail, scenografia Vladimir Turturică, Teatrul Odeon, Bucureşti

Vizita bătrânei doamne de Friedrich Dürrenmatt, regia Claudiu Goga, decor Ştefan Caragiu, costume Lia Dogaru, Teatrul Naţional „Vasile Alecsandri” Iaşi

Vizita bătrânei doamne de Friedrich Dürrenmatt, regia Gábor Tompa, decor Helmut Stürmer, costume Carmencita Brojboiu, Teatrul Maghiar de Stat Cluj


Publicitate

Postaţi un comentariu