Absolvenții de cinematografie și media de la UBB își prezintă realizările la Gala CineMedia 2016

A patra ediție a Galei CineMedia, care va reuni filmele de absolvire semnate de peste 30 de tineri cineaști, precum și realizările tinerilor scenariști și critici de film din promoția 2013-2016 de la Facultatea de Teatru și Televiziune din Cluj, va avea loc în perioada 24-25 iunie, la Cinema Victoria (Bulevardul Eroilor, nr. 51). Potrivit comunicatului transmis presei, invitatul special al evenimentului este regizorul de film Adrian Sitaru, nume marcant al cinematografiei europene contemporane (Pescuit sportiv, Din dragoste cu cele mai bune intenții, Valuri, Colivia, Domestic, Artă, Ilegitim). Acesta va fi prezent la Cluj pe toată durata evenimentului, precum și în timpul Galei de absolvire din 24 iunie.

Departamentul de Cinematografie și Media din cadrul Facultății de Teatru și Televiziune (Universitatea Babeș-Bolyai, Cluj-Napoca) pregătește specialiști în imagine, montaj, sunet și producție de film și televiziune în cadrul specializărilor Cinematografie, Fotografie, Media (liniile română și maghiară), scenariști și critici de film în cadrul specializării Filmologie, realizatori de film documentar, prin masteratul de Producție de film documentar (limba engleză) și de producții multimedia, prin masteratul Multimedia interactivă.

Gala CineMedia, 24-25 iunie 2016-Program

Vineri, 24 iunie

10.00-10.50
Ioana Pop, MOTIVAȚIONAL
Bedő Erika, Mese a boldogságról (POVESTEA DESPRE FERICIRE)
Marius Georgescu, FLASH
10.50-11.00 Pauză

11.00-11.50
Cebrat Silard, A Súgó (PeȘTERA ȘUGĂU)
Daniel Uța, Log in and Cash. A desktop documentary
Alexandru Don, Chasing Shadows
11.50-12.00 Pauză

12.00-13.00 GALA CINEMEDIA
13.00-15.00 PAUZĂ

15.00-15.50
Csúcs Endre, HALHATATLAN HARANGOK (CLOPOTE NEMURITOARE)
Hajdó Andrea, HÉTVÉGE (WEEKEND)
Georgia Moraru, A de la Ana-Maria

16.00-16.50
Iasmina Iabloncic, DOBRE!
Kacso Csaba, BLOTTER
Kacso Lehel, AZ ÉLET SÓJA (SAREA VIEȚII)

17.00-17.50
Robert Kertesz, War of Fates (Războiul Destinelor)
Gabriela Manolache, SĂRBĂTORI ÎN FAMILIE
Simon Norbert, ÚTVESZTŰ (LABIRINTUL)

18.00-18.50
Szilagyi Robert, FEHÉR TÜKÖR (OGLINDA ALBĂ)
Andreea Moisei, ÎNAINTE SĂ ADORM, ÎȚI SPUN NOAPTE BUNĂ!
Patricia Niță, TE IUBESC, AI GRIJĂ!

19.00-20.10
Sofia Iulia Nelega, PROHIBIȚIE
Hedda Bednarszky, CONFORT 3 STELE
Lorin Todică, UNPLUGGED
Sandra Rad, FRAGMENT 22

Sâmbătă, 25 iunie 2016

10.00-10.50
Miruna Manoilă , BUNICA RODICA
Mihai Stanciu VINOVAT PENTRU LIBERTATE
Alexandru Chiujdea, SUB VALURI ȘI CREVESE
Cristian Cotelea, NIMIC DE ZIS

10.50-11.00 Pauză

11.00-12.10
Mihai Cetean, IZVORUL
Gaal Istvan, FŰSTŐLGŐ BAKSA
Mirela Țîrlea, ALT EU
Andrei Siran, 5, 6, 7… ȘI!
12.10-12.30 Pauză
12.30 – 13.30
George Mihai Vasile, SEARCHING FOR THE PERFECT STATE OF MIND
Alexandru Vlad, WE FLY AGAIN
13.40 – 14.40
Pálfi-Horváth Ernö-Aron, AVENTURIERUL
15.00– 17.00
Ana-Maria Vîjdea, JOHN 7 46


Publicitate

Postaţi un comentariu