Zilele Clujului – Programul zilei de sâmbătă, 21 mai

Foto: Dan Bodea

Cea de-a VI-a ediţie a Zilelor Clujului are avea loc în perioada 19-22 mai 2016. Festivalul se va desfășura în peste 25 de locații, va cuprinde peste 100 de evenimente și va antrena peste 50 de parteneri din rândul asociațiilor, organizațiilor sau instituțiilor clujene.

Iată care este programul zilei de sâmbătă, a treia zi a evenimentului:

 

Piața Unirii
  •  Festivalul Științei
    Inspectoratul Școlar Județean Cluj
    10:00 – 17:00
  •  Animație Stradală
    Activități de teatru și animație stradală
    15:00 – 22:00
  •  Parada Zilelor Clujului
    17:00 – 18:30
  • Academia de Muzică „Gheorghe Dima”
    18:30 – 20:00
  • Gala Operelor Clujene
    Opera Națională Română Cluj-Napoca și Opera Maghiară din Cluj
    20:00 – 21:30
  • Concert – Hara
    20:00 – 21:00
  • Filarmonica de Stat Transilvania alături de: Valentina Nafornița, Marius Vlad Budoiu, Florin Estefan
    21:30 – 22:45
  • Spectacol de Artificii
    22:45 – 23:30
Piața Muzeului
  •  Spectacolul de teatru „Cagliuso”
    Fragmente din fabule tradiționale italiene
    16:00 – 17:00
  •  Dansuri latino-americane şi africane
    Dansuri latino-americane şi africane
    17:00 – 19:00
  •  Compania de Tango Cluj
     19:00 – 20:00
  •  Armonia Music – Acoustic Time
     20:00 – 21:00
  •  Beatboy Band
    21:00 – 22:00
  • Big Tonez
    22:00 – 23:00
Str. Mihail Kogălniceanu
  • Deschiderea programului – Festivalul Culinar Internațional
    10:00 – 12:00
  • Promenada Cărților
    10:00 – 22:00
  • Târgul Meșterilor Populari Clujeni
    10:00 – 22:00
  • Promenada Multiculturalității
    10:00 – 22:00
  • Demonstrații gastronomice ale liceenilor clujeni
    12:00 – 16:00
  • Tokyo Group – Wasabi Running Sushi – Festivalul Culinar Internațional
    16:00 – 16:45
  • Klausenburger – Festivalul Culinar Internațional
    16:45 – 17:30
  • La Casa – Chef Ioan Fatol – Festivalul Culinar Internațional
    17:30 – 18:15
  • Chef Adrian Pop – Festivalul Culinar Internațional
    18:15 – 19:00
  • Trupa de dans Jump In
    19:00 – 19:30
  • Dansuri pakistaneze şi indiene
    19:30 – 20:00
  • Costi Cămărășan Band
    20:00 – 21:00
  • Speak Floyd
    21:00 – 23:00
Str. Potaissa Zidul Cetății
  •  Tabăra civilă și militară – Tabăra Antică
    10:00 – 21:00
  • Ateliere, instrucții, tehnici de mânuirea armelor, confecționare măști – Tabăra Medievală
    10:00 – 21:00
  • Înţelepciunea frumoasei – Spectacol de fabule medievale
    11:00 – 12:00
  • Școala medievală de instrucție a scutierilor
    12:00 – 13:00
  • Prezentarea taberei otomanilor
    13:00 – 15:00
  • Luptele Gladiatorilor – Tabăra Antică
    14:00 – 17:00
  • Judele Linczing salvează orașul de turci
    15:00 – 16:00
  • Demonstrații ale breslelor în iarmarocul medieval
    16:00 – 18:00
  • Iniţierea războinicilor Daci – Tabăra Antică
    17:00 – 18:30
  • Cavalerul şi regina – Spectacol de teatru medieval
    18:00 – 19:00
  • Vizita regelui Matia la Cluj
    19:00 – 20:00
  • Turnir cavaleresc
    20:00 – 21:00
La Terenuri Mănăștur
  •  Ateliere pentru tineri & copii
    Dezbatere: Deținerea responsabilă a animalelor de companie
    12:00 – 15:00
  •  Workshop, Flashmob – Spectacol de Dans “The Inch-High Samurai”
    15:00 – 16:00
Parcul Cetățuie Jaxx Rock Battle
  •  The Beat
    12:00 – 13:15
  • Ateliere pentru copii
    Susținute de:
    12:00 – 15:00
  • Voltaj Academy
    13:15 – 17:30
  • Concertele trupelor din concurs
    Concert
    17:30 – 21:00
  • Recital Trupa FronT
    Concert
    21:00 – 22:00
Casino – Centrul de Cultură Urbană
  •  Deschiderea expoziției
    18:00 – 19:00
  • Alandala Museum
    Expoziție de instrumente muzicale și aparatură tehnică
    18:00 – 23:00
  • Performance – muzică electronică
    Alandala Events
    19:00 – 23:00
 
Cinematograful Dacia
  • Evenimente dedicate Școlii “Liviu Rebreanu”
    Proiectul Dă Culoare Școlii Tale!
    10:00 – 12:00
  • Lansarea Expoziției Foto Vedere de Cartier
    12:00 – 13:00
  • Nu cred că o să îmi treacă vreodată
    Teatrul Reactor de Creație și Experiment
    15:00 – 16:00
  • Ploaia
    Teatru Teen Nation
    16:00 – 17:00
  • Dezbatere
    Artă pentru societate cu Artistul Dan Perjovschi
    17:00 – 18:00
  • De câți cetățeni e nevoie ca să schimbi un cartier?
    Prezentare Funky Citizens
    18:00 – 19:00
  • Aminda & The Good Company
    19:00 – 20:00
  • Open Stage
    20:00 – 22:00
Cinematograful Mărăști
  •  Festivalul Filmului European
    Rico și Oskar
    15:00 – 18:30
  • Festivalul Filmului European
    Conversația angelică
    18:30 – 20:30
  • Festivalul Filmului European
    Trei amintiri din tinerețe
    20:30 – 23:00
Turnul Croitorilor
  •  Expoziție documentară “Emil Racoviță”
    10:00 – 13:30
  •  Întâlniri din seria Povești despre Cluj
    Tema: Istoria necunoscută
    13:30 – 18:00
  •  Fire Dreams – spectacol de jonglerii cu focul
    23:30 – 04:00
Parcul Central „Simion Bărnuțiu”
  •  The Fun Zone
    Activitati sportive
    10:00 – 20:00
  •  Tir cu arcul
    Învață primii pași în tirul cu arcul
    10:00 – 20:00
  •  Parkarta – manifest cromatic urban
    Aleea Centrală (Zona Opera Maghiară)
    11:00 – 19:00
  •  Paw-sitive Time
    Zona statuii Liviu Rebreanu – Campanie de informare, activități interactive cu câini de terapie
    12:00 – 19:00
  •  Cupa României Street Workout
    Zona aparatelor de fitness – Demonstrație de MMA și kick boxing cu Mariș Ciprian
    13:00 – 16:00
  •  Parada Automobilelor Retro – ediția a IX-a
    Aleea Centrală
    13:00 – 14:00
  •  Demonstrație de dans/fitness
    Zona statuii Liviu Rebreanu – WellDance (Parma, Italia)
    15:00 – 16:30
  •  Terapie prin artă: dans, teatru, pictură și muzică
    Zona British Council
    16:00 – 20:00
  •  Madame Pove spune Capra cu trei iezi
    Spectacol de storytelling după Ion Creangă
    17:00 – 19:30
  •  Festivalul Luminii
    Organizatia Nationala “Cercetasii Romaniei”
    20:00 – 22:30
  •  Jonglerii cu focul
    Festivalul Luminii
    22:30 – 23:00
Bd. Eroilor
  •  Civic Art Experiment
    Experiment plastic interactiv stradal
    11:00 – 18:00
Piața Avram Iancu
  •  Sosire Ștafeta Ciclistică SM
     17:00 – 18:30
 Tur Ghidat
  •  Clujul re-descoperit
    Monumentul Rezistenței Anticomuniste, Str. Cardinal Iuliu Hossu f.n.
    11:00 – 13:00
  •  Inima verde a Clujului
    Centrul de Cultură Urbană Casino, Parcul Central
    18:00 – 20:00
  •  700 de ani de viață urbană
     18:00 – 20:00
Platoul Sălii Polivalente/Cluj Arena
  •  Clase de fitness outdoor
    Functional Training
    10:30 – 11:30
  •  Clase de fitness outdoor
    Zumba kids
    11:30 – 12:30
Pădurea Hoia-Baciu
  •  Escape the Haunted Forest
    Joc de evadare
    20:00 – 23:00
  •  Tur ghidat
    Descoperă misterele pădurii Hoia-Baciu
    20:00 – 23:00
 
La Cizmărie
  •  Quiz și scurtmetraje germane
    20:00 – 23:00
 
Parcul Detunata
  •  Playground Stories
    Expoziție și proiecție de fotografie documentară
    18:00 – 22:00
 
Centrul Artistic ARKADA
  •  Dance & Art Studio
    Dance & Art Studio
    19:00 – 23:00

Publicitate

Postaţi un comentariu