Zilele Clujului. Care este programul de sâmbătă

A șaptea ediție a Zilelor Clujului continuă sâmbătă cu numeroase evenimente. Punctele de atracție ale zilei sunt parada Zilelor Clujului și gala operelor clujene, dar și reprezentația Filarmonicii Transilvania.

Programul zilei de sâmbătă, 27 Mai

Piața Unirii

10:00 Re-descoperim Clujul– istorie, istorii, istorisiri

Asociația Vechiul Cluj – punct de întâlnire vestigiile romane

9:00 – 12:30 Festivalul Stiintei

17:00 Parada Zilelor Clujului

19:00 Academic Bigg Dimm a’ Band Feast

20:00 Gala Operelor Clujene

Opera Națională Română Cluj-Napoca și Opera Maghiară din Cluj

21:30 Filarmonica de Stat Transilvania & Baletul Operei Naționale Cluj-Napoca alături de:

Cristina Păsăroiu

Ștefan von Korch

Florin Estefan

Dirijor: David Crescenzi

22:45 Spectacol de artificii

Bulevardul Eroilor

08:00-23:00 Expozitie foto “Half” Lehel Makara

11:00 Civic Art

15:00 – 22:00 Compania de teatru, acrobatie și jonglerie Famous Art

Piața Muzeului

16:30-18:00 A venit vara! – cu mini star Cluj

19:00 Dj ZO

20:00 Made From Scratch

21:00 Danaga

22:00 Blanilla & The Flying Quartet

Str. M. Kogălniceanu

10:00 – 22:00 Promenada Cărților

13:00 Ateliere pentru copii. Desenăm, ne jucăm!

10:00 – 22:00 Festivalul Multiculturalității

10:00 – 22:00 Târgul Meșterilor Populari Clujeni

10:00 – 23:00 Festivalul Culinar Internațional

10:00 – 19:00 Fă-ți o poza într-o carte – sesiuni foto inedite

Biblioteca Județeană „Octavian Goga”

17:00 Lectură publică

17:00 – 18:00 Spectacol de cântece și dansuri latino-americane și africane

Lado – filiala Cluj

18:00 – 18:30 Ansamblul „Tinere Talente”

Liceul Tehnologic Special Samus

18:30 – 19:00 Spectacol de cântece și dansuri pakistaneze și indiene

Lado – filiala Cluj

19:30 – 20:30 Cătălin Condurache și Sandy Deac

20:30 – 21:30 Trupa REEA

21:30 Score Band

Iuliu Maniu

21:00 MidnightSnack

Organizat de: Zain

Str. Potaissa – Zidul Cetății

10:00 – 21:00 Tabăra Antică

Activități specifice în tabăra civila – ateliere de pielarie, ceramică, țesătorie, fierărie

10:00 – 21:00 Tabăra Medievală

Activități specifice în tabăra militară – Inspecția trupelor de către legatus legionis, curățare și întreținere echipamente, instrucția recruțiilor, antrenamente cu arcul, sulița.

16:00 DE BELLO DACICO I – Bătălia daco-romana pentru cucerirea Daciei

18:30 DE BELLO DACICO II – Triumful lui Traian – jocuri de gladiatori și dansuri

10:00 Trezirea la viață a taberei medievale

11:00 Nebunul care vinde-nțelepciune – Spectacol de fabule medievale

11:30 Panaghia – Fata muntelui – Teatru de păpuşi tradiţionale

12:00 Scoala medievală de instrucție a scutierilor

13:00 Muzica și dansurile medievale

Spectacol interactiv Lupus Dacus

14:00 Legenda lui Paul Chinezul – Bătălia de la Câmpul Pâinii între trupele transilvănene și armata turcească

15:00 Demonstrații ale breslelor în iarmarocul medieval

17:00 Înșirte mărgărite – Scenetă

17:30 Nu bat război plăcerile-ntre ele

19:00 Dansuri medievale

21:30 Fire Dreams – spectacol de jonglerii cu focul

Baza Sportivă Gheorgheni

09:00 – 14:30 Maraton pe traseul Gheorgheni – Piața Unirii – Parcul Babeș

10:00 Deschiderea evenimentului cu meciuri de copii si juniori Cupa „Zilele Clujului” la Futnet

Asociația Futnet

11:00 – 14:00 Cupa „Zilele Clujului” la Futnet – meciuri

Asociatia Futnet

14:00 – 15:00 Meciuri de copii și juniori și programe artistice

( Sonrisa Dance Center, Academia Voltaj )Asociația Futnet

15:00 Meci amical Romania – Ungaria

Asociația Futnet

La Terenuri Mănăștur

12:00 – 15:00 Ateliere

Poiana Zânelor cu Bufnița cea Înțeleaptă

Ateliere de Jonglerie cu Firul Ariadnei

Ateliere pentru Adolescenți

Atelier de grafitti

Treasure hunt

Dezbateri

Părinte în Mănăștur

Platoul Cetățuii

20:00 Concert Fluidian

21:30 Proteine Fluorescente – spectacol teatru

Reactor de creație și experiment

22:30 Proiecție film „Usturoi”

Sesiune de Q&A cu actorii și producătorii

Cinemobilul

Parcul Cetățuie

14:00 – 22:00 Beard Brothers Community Corner

Scena

14:00 – 16:00 Dj DigitaLove

16:00 – 17:20 Dj Panda

17:20 – 18:40 Dj Alex One

18:40 – 20:00 DJ S-T-Phan

20:00 – 21:00 Cliff Kido

21:00 -22:00 Blazon camuflaj

Sport

14:00 – 22:00 Baschet, jocuri la bloc, volei, table, darts, tug’o war, șah, origami, curse în saci, Exploremed, jocuri de grup,

Kids zone

14:00 – 22:00 Face painting, jocurile copilăriei

Fun

14:00 – 22:00 Eye contact, lupta în costume sumo, foosball real size, biblioteca vie, baloane cu făină, baloane cu apă, Pac Man, cursă pe picioare de lemn

Chill

14:00 – 22:00 yoga, hamace, zona de relaxare din baloți de fân,

Strada Andrei Șaguna

16:00 – 22:00 Art Street

Organizator: Fapte

Casino – Centrul de Cultură Urbană

10:00 -20:00 Expoziție foto “Podurile Clujului”

Organizatori: Casa de Cultură a Municipiului Cluj-Napoca, Asociația Clujul de Altădată

10:00 – 20:00 Expoziție foto “Clujul are farmec”

Asociația Clujul de Altadata și Photo RomaniaFestival

18:00 Air social event – Alandala Event cu: Golan, Mathei, Saboar, Howl Ensemble, Vincentiulian

Cinematograful Dacia

09:00 – 18:00 Spectacol de planetariu mobil

Sala mică, Asociația Astronomică Pluto

15:00 Teatru de păpuși “Iedul cu Trei Capre”

Compania Bibabo/ Colectiv A

16:00 Ateliere pentru copii

16:00 – 18:00 Filme Documentare & Prezentări inițiative comunitare naționale

(Parcul Natural Văcărești, Grupul de inițiativă civică Lacul Tei, Primar pentru 10 minute)

Colectiv A

18:00 – 19:30 Masă rotundă “Spațiul public și comunitățile urbane – încotro?”

(dezbatere dedicata activatorilor urbani)

Colectiv A

19:30-22:30 Proiecție film – “Cartier” (2001) și “Înapoi în Cartier” (2007)

Colectiv A

Cinematograful Mărăști

11:00 Pinnochio – proiecție desene animate

14:00 Happy Feet 2: Mumble Dansează Din Nou – proiectie desene animate

18:00 Proștii sub clar de lună” de Teodor Mazilu – spectacol de teatru

Trupa de teatru „Teatralia”

Parcul Central „Simion Bărnuțiu”

10:00 – 20:00 The Fun Zone

Escaladă, tiroliana, sumo, tir cu talere, ateliere de origami și pictură, parc de cozi, turn de lăzi, teren de fotbal gonflabil, plimbări cu canoe pe lacul Chios, tenis de masă, trambuline.

Outdoor4You

10:00 – 19:00 Jocuri de societate pentru toate vârstele:

Jocuri disponibile: Scrabble, Monopoly, Ubongo, Coloniștii din Catan, Ticket to ride)

Biblioteca Județeană ”Octavian Goga”

10:00 – 19:00 Bowling cu Minioni

Joc pentru copii în care popicele sunt Minionii

Biblioteca Județeană Octavian Goga

10:00 Ora poveștilor – lecturarea de povești pentru preșcolari

Biblioteca Județeană Octavian Goga

10:00 – 15:00 Program de echitație pentru copii

Vulturii din Ţara Călatei

12:00 Marionete pe degete

Activitate de decupat şi colorat marionete pentru degete, modele uşor de realizat şi atrăgătoare pentru copii.

Biblioteca Judeteana Octavian Goga

14:00 – 15:00 Prezentarea iurtei nomade Vulturii din Ţara Călatei

16:00 Atelier semne de carte Angry Birds, Hello Kitty…

Semne de carte realizate prin tehnica origami, modele simple şi atrăgătoare.

Biblioteca Judeteana Octavian Goga

17:00 Ora poveștilor – lecturarea de povești pentru preșcolari

Biblioteca Judeteana Octavian Goga

16:00 – 23:00 ARTdealul – terapie prin artă pentru copiii cu sau fără dizabilități

16:00 – 17:00 Meloterapie – activitate dedicată persoanelor cu dizabilități

16:00 – 20:00 Atelier picturaă

16:00 – 17:30 Atelier copywriting

Atelier oferit de Create.Act.Enjoy

17:00 – 17:45 Magie

Atelier oferit de Familia 31

17:30 – 19:00 Atelier body-language

Atelier oferit de Create.Act.Enjoy

18:00 – 18:45 Mima

Atelier oferit de Familia 31

18:00 – 20:00 Origami

Atelier oferit de Familia 31

19:00 – 19:45 Teatru de papusi

Atelier oferit de Familia 31

19:00 – 20:30 Teatru de improvizație

Atelier oferit de Create.Act.Enjoy

18:00 – 20:00 Program de echitație pentru copii

Vulturii din Ţara Călatei

21:00 – 23:00 Proiecție de film

Activitati transversale:

16:00 face painting ARTdealul

16:00 – 20:00 Captain Bean

16:00 – 20:00 modelat de baloane ARTdealul

16:00 – 20:00 jocuri și concursuri ARTdealul

16:00 – 20:00 mașina de baloane de săpun ARTdealul

Aleea principală

11:00 – 15:00 Parada automobilelor retro – Clujul de altădată

În spate la Casino

13:50 Petrecerea de Pietoni – Punct de întâlnire la foișor în Parcul Central

Cercul Intreg

Fetele de la Cercul Întreg vor ține un workshop scurt de dansuri de inspirație africană deschis pentru oricine, pe ritmurile tobelor de la Brigada Afromânia, care va fi urmat de flashmob-uri de dans pe trecerile de pietoni din centrul Clujului.
Program:

14:00-15:00 Workshop

15:30-17:00 Flashmobs.

Turnul Croitorilor

10:00 – 19:00 Turnul Creativ – târg de handmade&design

HighHeels Events

10:00 – 19:00 Expoziția de fotografie – Trăsuri și mașini prin Clujul de altădată

Casa de Cultură a Municipiului Cluj-Napoca, Asociația Clujul de Altădată

10:00 – 19:00 Expoziția Expediție în trecut. 120 de ani de la expediția lui Emil Racoviță în Antarctica

Institutul de Speologie Emil Racoviță

10:00 – 19:00 Expoziția Tehnologia secolului XX în reclame

Asociația Clujul de Altădată, Casa de Cultură a Muncipiului Cluj-Napoca

Hotel Beyfin

10:00 – 14:00 Zilele antreprenoriatului

Photo Romania și Clusterul de Industrii Creative Transilvania

Muzeul Etnografic

12:00 – 13:00 Lansare de carte Ioan Ciorca – „Palate clujene si aşezăminte de patrimoniu”

Vechiul Cluj, Retromobil club România filiala Cluj și editura Casa Cărții de Știință

13:00 – 14:00 Eveniment de poezie: Show Spoken Word

Editura Casa Cărţii de Ştiinţă, trupa Poethree

Golfee Caffee

14:00 – 17:00 Quiz – Lado – filiala Cluj

17:00 – 20:00 Quiz – Lado – filiala Cluj

18:00 Tur ghidat – Cluj-Napoca – The Treasure City

Cluj Guided Tours

H33 Social Innovation Hub(str. Horea 33)

17:00 – 18:00 Atelier de arhitectură – Casa ta. Între frumusețe și eficiență

Ce trebuie să știi când iți faci casa. Cum să te asiguri că obții rezultatul optim.

18:00 – 19:00 Spectacol interactiv pentru copii – „Hocus Pocus”- iluzionism

Magic Puppet

17:00 – 22:00 Lounge, social networking, relaxare și comunicare interumana. Ambient muzical-Dj

19:00 – 20:30 Proiecție de film „Finding Vivian Meier”

20:00 – 21:00 Cerc de conectare urbană

Discuții despre subiect.

Institutul Francez

10:00-17:00 Tenir Salon – Expoziție de mobilier contemporan Fanny Laure

Muzeul de Artă

10:00 – 17:00 Expoziție de pictură libaneză

Manuela Botis

Parcul Etnografic „Romulus Vuia”

10:00 – 18:00 Expoziție foto: Pădurea Hoia-Baciu văzută prin ochii cercetătorilor, clujenilor, echipei Hoia-Baciu Project și a fotografului Cosmin Giurgiu

19:00 – 22:00 Joc de evadare: Escape the Haunted Forest

The Dungeon

Zona terenului de fotbal din apropierea străzii Alexandru Donici

22:00 – 23:00 Proiecție în pădure în premieră: filmul documentar „The Hoia-Baciu Forest – Truth or Legend?”

Clădirea Centrală BCU

8:00-15:00 Expoziție: Diplomația românească și chestiunea evreiască. Documente diplomatice 1938-1945.

Biblioteca Centrală Universitară ”Lucian Blaga”

10:00 – 12:00 Tur ghidat al Bibliotecii Centrale Universitare ”Lucian Blaga”

Ceramic Café

16:00 – 18:00 Atelier de transfer imagine pe obiect ceramic


Publicitate

Postaţi un comentariu