FOTO/ Peste 6000 de participanți la Maratonul Internațional Wizz Air. Proba de 42 de km, câștigată de un alergător kenyan

Henry Kemboi a câștigat din nou maratonul internațional din Cluj-Napoca

Peste 6000 de alergători amatori și profesioniști au participat sâmbătă și duminică la cea de-a șaptea ediție a Maratonului Internațional Wizz-Air desfășurat la Cluj-Napoca, proba „regină”, de 42 de kilometri fiind câștigată de un sportiv kenyan, aflat la al doilea succes consecutiv la această competiție.

Principala probă, cea de maraton, a avut loc duminică și a fost câștigată de sportivul Henry Kemboi, care a terminat întrecere cu timpul 02:28:08. El a câștigat și ediție din 2016 și a participat și în anul 2015, când a încheiat cursa pe locul secund.

„A fost foarte greu. Este a doua oară când câștig, dar traseul a fost dificil. Mă antrenez foarte mult, de mai bine de 5 luni. Este o muncă dificilă. Anul trecut am fost mai rapid, dar pe un traseu diferit față de cel de anul acesta”, a spus câștigătorul imediat după ce a trecut linia de sosire.

Pe locul doi la maraton s-a clasat Daniel Lupulescu (02:31:06), iar pe ultima treaptă a podiumului a ajuns Claudiu Corgan (02:33:54). La proba de maraton au luat startul 502 alergători profesioniști și nepreofesioniști, cea mai populară probă dintre cele șase ale evenimentului fiind Crosul de 5 km, unde au participat 2983 de persoane. Toate probele (Maraton, semi-maraton, ștafetă, cursa copiilor, cursa de 10 km și Crosul BT de 5 KM) s-au desfășurat pe străzi și prin parcuri din centrul orașului, circulația fiind blocată în aceste zone pe toată durata concursului.

„S-au aliniat la start un număr record de participanți la toate cele șase probe. Am avut un număr record  de participanți din străinătate, cu concurenți veniți din 32 de țări. O provocare aparte pentru noi a fost proba de 21 de km, un nouă. Am vrut să găsim un traseu atractiv, un traseu sigur alergării și cât mai ușor de gestionat. Vrem să transformăm acest eveniment într-unul de talie internațională. Vedem un trend crescător în privința alergatului. Avem și un eveniment de claitate, publicul este tot mai cunoscător și oamenii merg acolo unde se arată interes pentru participant. Cei care sunt pe primele poziții sunt de regulă profesioniști, dar vrem ca toți cei care vin să plece fericiți”, a explicat Horațiu Morar, organizatorul evenimentului.

Câștigătorul maratonului de 42 de km va primi un premiu în valoare de 3000 de lei, la care se adaugă un voucher de 300 de euro oferit de compania aeriană care este sponsorul principal al evenimentului.